Množství světla pro rostliny - jednotky osvětlení pro rostliny

Dnes se podíváme na to, jaké množství světla pro rostliny je ideální a kdy se jim daří nejlépe.

Dříve jsem patřil i já k těm, co si myslí, že čím více světla tím lépe pro rostlinu. Bohužel mnoho rostlin to v té době odneslo velmi zle a já stále tápal čím to je. Mimo jiné defekty může příliš mnoho osvětlení v počáteční fázi rostliny způsobit i tzv. "tip burn" což jsou spálené části listů. Spálení však nepochází až tak z vysoké teploty, nýbrž z přesycení rostliny minerály, které se snaží rostlina čerpat. Takže se to opravdu nazývá spálení světlem.

Více světla může naší rostlince i uškodit

Již víme, že množství světla generovaného pro rostliny se udává v jednotkách μmol/s, ale teď se na chvíli budeme pohybovat v luxech pro lidi. Například konopí ve volné přírodě dokáže zdravě růst i v obrovských výkyvech. 1 000 - 5 000 lux nastává při zatažené obloze a mraky. Za jasného slunečného poledne se hodnoty dostávají na 100 000 lux. Ideální množství světla pro vegetativní růst konopí je 40 000 - 60 000 lux(cca 800μmol/m2*s). Doporučené množství světla pro květovou fázi konopí je vyšší, počínaje od 65 000 lux až nejlépe k 90 000 lux(cca 1900μmol/m2*s). Pozor při testování větší intenzity osvětlení (s dostatečným chlazením, že se nad vrcholkem rostliny dala udržet ruka) docházelo k mnoha problémům. Při naměření 110 000 lux měla rostlina vážné problémy s čerpáním minerálů, což je ten zmiňovaný "tip burn". Ve zkratce si rostlina myslí, že je velmi slunečný den a proto musí čerpat velké množství vody z půdy, avšak s vodou čerpá i veškeré minerály, které se z rostliny nestíhají vylučovat a dochází k přesycení minerály a spálení rostliny.

Světlo je příliš blízko vrcholku rostlině

Občas při snaze dát rostlině co nejvíce světla dáváme osvětlení až natěsno k vrcholku. Nejen, že tím ztrácíme potřebný úhel k nasvícení celého pěstebního prostoru, ale také riskujeme spálení rostliny. Naštěstí LED světla pro pěstování se dnes používají už výhradně, což nám umožňuje dát zdroj světla opravdu blízko k rostlině. 600W sodíková výbojka by měla být minimálně 45 - 55cm nad vrcholem rostliny, aby nedocházelo ke spálení. Ekvivalent pro 600W HPS je 300W LED pěstební světlo, které můžeme dát o polovinu blíže k rostlině. Pořízením LED osvětlení neušetříme jen náklady na energii, ale také rostlině dáme mnohem více užitečného světla.

Doporučené hodnoty přijímaného světla rostlinou

  • Vegetativní fáze (18/6)
    • Pro výpočet ideálního množství světla se vědci nechali inspirovat tropickými lesy, kde se rostlinám daří nejlépe ve vegetativní fázi. Vypočítala se průměrná hodnota osvětlení 600 μmol/m2*s pokud by rostliny dostávaly světlo 24 hodin denně. Jestli-že máme rostlinu ve fázi růstu a udržujeme její fotoperiodu 18/6 (18 hodin světlo a 6 hodin tmy) tak bychom měli dodávat maximálně 700-800 μmol/m2*s. Doporučené optimum je PPFD kolem 550 μmol/m2*s pro vegetativní fázi. Řízky a sazeničky by neměli dostávat méně než 80μmol/m2*s více než 150 μmol/m2*s.
  • Kvetoucí fáze (12/12)
    • Pro tuto fázi životního cyklu, kdy svítíme na rostlinu pouze 12 hodin z celého dne je doporučená hodnota 1000 - 1200 μmol/m2*s. Jedná se už o značné množství světla, které musí rostlina přijímat. Proto je velmi důležité mít v pořádku všechny ostatní podmínky v pěstebním prostoru, jako je půda(pH), CO2, vlhkost a teplota. Květina musí být zdravá a teplota listů je obzvlášť důležitá, aby rostlina stíhala vylučovat veškeré minerály současně s tím jak přijímá světelnou energii.

Pokud měříte intenzitu osvětlení pro vaší pěstební místnost a nechcete dělat vysokou investici do profesionálních PAR měřáků, nabízíme PAR metr k zapůjčení.