Plné spektrum světla pro rostliny - rozdělení

Jaké světelná spektra existují v oboru pěstování s LED světly ?

Existuje ohromné množství různých spektrálních mixů, které se využívají ve světlech určených pro růst rostlin. Avšak lze mezi těmi všemi druhy najít jakýsi vzorec a vykreslit nejčastěji používaná světelná spektra k pěstování rostlin pod umělým osvětlení. Sodíkové výbojky a CFL lampy tentokrát pomineme, protože jejich spektra jsou přímo daná a nelze s nimi variabilně hýbat, tak jako nám to umožňuje technologie LED grow osvětlení.

LED technolgie přinesla do indoor pěstování úplně nový rozměr, kam až jsme schopni zajít. Dokážeme napodobit sluneční světlo na 98% a dodávat tak rostlinám ve vnitřních pěstírnách téměř totožné podmínky jako pod přímým sluncem. Ano, to vše odhalíme při podrobném rozboru světla a určíme jaké vlnové délky světlo obsahuje. Při výrobě našich LED světel si sami určíme vlnové délky, které chceme mít ve světle obsažené a které naopak nejsou pro rostlinu příliš přínosné.

 fullspectrum FSS  

Full Spectrum (FSS)

S duálním vrcholem spektra ve vlnových délkách 630 nm a 660 nm je FSS optimalizované pro růstovou fázi a fázi sazenic, toto spektrum by mělo urychlit růst rostliny. Chromatičnost je teplá bílá - 2 000 K.

Z našich produktů:

 fullspectrum FSH    

Full Spectrum (FSH)

S dvojitým vrcholem spektra 630 nm a 660 nm, přičemž intenzita délky 660 nm je rapidně vyšší. Spektrum FSH má silný fotosyntetický účinek a také vykazuje nejvyšší účinek na fytochrom absorbující červené světlo. To pomáhá především k vyšší úrodě a následně bohaté sklizni.
Teplota světla je 2 000 K.

Z našich produktů:

 fullspectrum FSG    

Full Spectrum (FSG)

Speciálně upravené plné spektrum plní funkci hlavních fotoreceptorů a pigmentů mimo rozsah 660nm a 450nm. Toto spektrum je vhodné pro rozmnožování ve vnitřních pěstebních prostorech. Celková chromatičnost spektra FSG je regulována na 4000 K. Poskytuje vhodné pracovní prostředí a realističtější podání barev na úrovni CRI 88+.

Z našich produktů:

 fullspectrum FSM    

Full Spectrum (FSM)

upravené plné spektrum plní funkci hlavních fotoreceptorů a pigmentů mimo rozsah 660nm a 450nm. Toto spektrum je vhodné pro rozmnožování a klonování v indoor pěstování. Chromatičnost plného spektra FSM je upravena na 3 200 K. To zvyšuje energii červeného světla ve vlnové délce 660 nm v bílém světle. Poskytuje krásné pracovní prostředí a realističtější reprodukci barev na úrovni CRI 85.

Z našich produktů:

 Spektrum RB    

Spektrum R:B

Spektrální žárovky využívají LED čipy o vlnových délkách 450nm (modré světlo) a 660nm (červené světlo). Podloženo nejnovějším akademickým výzkumem jsme zjistili, že toto je nejúčinnější spektrem při zvyšování rostlinného antokyanu, chlorofylu a karotenoidů.

 Spektrum FRS    

Spektrum FSH

S maximálním výkyvem spektra v 730 nm vlnové délky je FRS navržen tak, aby cíleně zaměřoval fotoreceptory fytochromové "daleké červené" (FAR RED). Toto spektrum je široce používáno k cílení Phytochrome Far Red (Pfr) ve fotomorfogenních světelných aplikacích. Používá se k prodloužení noci ve fázi květu, aby se podpořil proces kvetení u krátko-denních rostlin, jako je například konopí.

Tip: Pokud pěstujete rostliny bohaté na plody, vyhledávejte umělé LED osvětlení, které je doplněno tímto FAR-RED spektrem.

 Spektrum UV    

Spektrum UV

UV světlo je velmi důležitým podpůrcem rostlinných barev, chutí a aroma. Studie ukazují, že 385 nm UV světlo podporuje akumulaci fenolických sloučenin, zvyšuje antioxidační aktivitu rostlinných extraktů, ale nemá žádný významný vliv na růstové procesy. Používá se k sterilizaci pěstebního prostředí a zvýšení odolnosti rostlin vůči škůdcům. Též může z rostliny vymáčknout maximum při posledních týdnech plození.

Z našich produktů: