Trávník - nejčastější otázky a správné odpovědi

1. Co dělat s vyschlými místy na trávníků?

Vyschlá místa lze opravit tak, že je nakypříte, zasypete substrátem a vysejete nové osivo. Lépe je však použít Floria Trávníkovou náplast 3v1, která obsahuje substrát, rychle klíčící osivo a hnojivo pro podporu růstu. Holé místo prokypříte, nasypete náplast a zalijete. Do 2 týdnů je místo zelené.

2. Jak a kdy správně vertikutovat trávník?

Trávník můžete vertikutovat kdykoli během roku. Obvyklé období je podzim nebo jaro. Cílem je vyčesat zbytky odumřelých trav, travní plsť po sečení a celkově trávník provzdušnit. Postupů je plný internet, ve stručnosti je to takto: Použijte vertikutátor (elektrický, motorový), který je vybaven noži, nikoli jen drátky. Trávník posekejte na přibližně 2cm pažit, následně vertikutátorem projedete trávník jedním směrem, vyčešte a posbírejte rostlinné zbytky a pak znovu přejeďte směrem kolmým. Znovu vyčešte stařinu. Pro sesbírání vyčesaného materiálu je vhodné použít motorovou sekačku. Tento tzv. otevřený trávník dosejte odpovídající travní směsí a pohnojte trávníkovým hnojivem. Důkladně zalijte. 

3. Jak zničit plevel v trávníku, když nechci poškodit trávník?

Použijte postřik selektivním herbicidem, např. AGRO Plevel v trávníku STOP. Dvouděložné plevele zničíte a trávník zůstane nedotčený. Pozor! Nezaměnit s totálním herbicidem!

4. Jak se zbavit mechu v trávníku?

Mech se vyskytuje na kyselé půdě, stinných místech s vysokou vlhkostí a tam, kde je nekvalitní trávník. Mechu se nezbavíte nikdy. Lze jej omezit např. změnou reakce půdy z kyselé na zásaditou. To se provádí posypem dolomitickým vápencem nebo hašeným vápnem, ideálně na podzim, kdy je dost vláhy, aby se vápno rozpustilo. Mech zlikvidujete prostředky na bázi železa, např. AGRO Mech-stop, FLORIA Mech STOP - pozor na zasažení betonových ploch a prvků, železo na nich ulpí, zkoroduje a vytvoří neodstranitelné skvrny! Aplikujte přípravek, počkejte, až mech zčerná, pak jej mechanicky vyhrabete z trávníku pryč.

5. Je dobré používat dusíkaté vápno na trávník?

Ano, toto lze provést například na jaře, kdy tím podpoříte růst trávníku díky dusíku a současně jej zbavíte zárodků plísní. Vápno má desinfekční účinek.

6. Kdy mohu použít trávníkové hnojivo START? Mohu i celoročně?

Vysoká dávka dusíku předurčuje použití zejména na jaře. Lze jej použít i přes sezónu, max. však do konce června. Po létě musí přijít na řadu podzimní hnojivo s draslíkem, protože je třeba utlumit růst trávníku a dusík omezit. Proto ani podzimní hnojivo nelze nahradit klasickým, kterému naopak zase schází výrazné množství draslíku.

trávník

Produkty pro péči o trávník můžete zakoupit na našem e-shopu zde:

7. Kdy mám používat Travin?

Na jaře, když začnou klíčit plevele. Travin na ně účinkuje do jejich druhého pravého lístku. Jedná se obvykle o přelom březen/duben. Pokud chcete využít jen hnojivou funkci Travinu, pak jej používejte i v sezóně až do cca srpna. Od září už růst tlumte a používejte podzimní hnojiva. Travin je vhodné aplikovat před deštěm, případně po aplikaci trávník zalít.

8. Kdy je nejlepší začít s přihnojováním čerstvě založeného trávníku?

Hnojit začněte nejdříve po 2 týdnech od kompletního vzejití v celé ploše. Rozhodně volte minimální doporučenou dávku výrobcem. Nezapomeňte trávník pak důkladně zalít!

9. Mohu dát trávu pokosenou po použití Travinu na kompost?

Toto nedoporučujeme, protože Travin obsahuje herbicid, jehož rezidua by následně mohla s kompostem přenesena na záhon a způsobit eliminaci rostlin.

10. Od kdy dokdy je nejlepší používat podzimní trávníkové hnojivo?

Podle počasí, jako všechna hnojiva. Obvykle však od začátku září, kdy stačí jedna aplikace. Trávníku musíte dodat draslík, který zpevní rostlinná pletiva a zvýší odolnost proti vymrzání.

11. Jak funguje NATURA kvetoucí louka? 

Jedná se o směs bylin a trav, které jsou typické pro louku. Abyste dosáhli efektu kvetoucí louky, je nutno s trávníkem zacházet jako s loukou, tedy sekat maximálně 2x ročně. Jakmile posečete trávník dříve, než byliny vykvetou a vysemení se, v příštím roce již nebudete mít žádné květy.

12. Jak se zbavit krtka v trávníku?

Krtek je úporný nepřítel. Pokud pomineme úplnou likvidaci (otrava, utopení), pak zbývá už jen možnost ho odpudit z pozemku. Použijte Floria Trávníkové hnojivo s účinkem proti krtkům, kde zkombinujete jednak trávníku prospěšné hnojení a dále odpuzující účinek založený na aromatických látkách. Krtek je nesnáší a stěhuje se k sousedovi. Aby se nevrátil, aplikaci pravidelně opakujte. 

Naše produkty specializované na dokonalý trávník najdete v kategorii pro podporu zdraví a růstu trávníku