Hnojiva - nejčastější otázky a správné odpovědi

1. Co je to ES hnojivo?

Hnojiva deklarovaná jako HNOJIVA ES není třeba v České republice registrovat ani ohlašovat, mohou být přímo uváděna do oběhu. Výrobce plně odpovídá za to, že HNOJIVA ES splňují požadavky dané Nařízením EP a Rady č. 2003/2003. Jedná se o hnojiva s obsahem NPK 15 % a více. Tato legislativa se však brzy změní a povinnost registrace dolehne na všechna hnojiva.

2. Co znamená, že je krystalické hnojivo 100% rozpustné? To jsou všechna, ne?

Nejsou to zdaleka všechna. My deklarujeme 100% rozpustnost u hnojiv KRISTALON. Znamená to, že se dávka hnojiva rozpustí ve vodě beze zbytku, a to během cca 30 sekund. To je čas tak akorát pro přípravu hnojiva. Roztok Kristalonu lze tedy bez problémů použít i pro kapénkovou závlahu, kdy trysky zůstávají čisté. Konkurenční krystalická hnojiva pouze deklarují 100% rozpustnost, ale dochází k ní v řádu několika hodin nebo vůbec! A čekat několik hodin na rozpuštění hnojiva zahrádkář ani profesionál nebude.

3. Co je žížalí voda a co je urychlovač hnojení?

Žížalí voda je zlidovělé označení pro Vitality Komplex - prostředek obsahuje výluh z vermikompostu. To je kompost zpracovaný kalifornskými žížalami a bohatý na enzymy z jejich trávícího ústrojí. Nejedná se o žádnou formu zpracování žížal. Vitality komplex není hnojivo! Je to prostředek, který urychluje vstřebávání živin rostlinou. Lidově řečeno podporuje chuť rostlin z dodaného hnojiva spotřebovat mnohem více živin, než by se podařilo bez VK. Dosáhnete o cca 30 % vyšší násady květů a také vyšší úrody.

4. Mám hnojit a použít Vitality Komplex společně?

Společně ano, současně ne! Společným používáním docílíte výrazně vyšší úrody, něž jen se samostatným hnojivem. Oba přípravky však nesmíte použít současně v jedné zálivce! Podle návodu použijte do zálivky vždy jen jeden prostředek a v následujícím týdnu druhý. Střídají se. Současným použitím byste rostlině ublížili. Kombinací těchto dvou přípravků vždy dosáhnete perfektních výsledků. Ať již v úrodě, tak v plození.

5. Jaký je rozdíl mezi hnojivem minerálním / organominerálním / organickým?

Minerální hnojivo je sůl odpovídající kyseliny. 
N - kyselina dusičná, P - kyselina fosforečná, K - kyselina draselná. Jejich kombinací se dosahuje požadovaného efektu na kvetení, plození, pevnost stonků apod. Minerální hnojivo má rychlý účinek, je to čirá chemie. 
Organominerální je kombinací minerálního hnojiva s dodatkem organické složky, nejčastěji dusíkaté (např. rohovina, Terralut). Organická složka má za úkol působit na rostlinu dlouhodobě. Kombinuje se rychlý účinek s dlouhodobým efektem.
Organická hnojiva mají čistě přírodní původ bez obsahu chemie. Jedná se o hmotu získanou z rostlinných zbytků. Má dlouhodobý účinek.

6. Jaký je rozdíl mezi standardní řadou AGRO kapalných hnojiv a novými hnědými OM hnojivy?

Rozdíl je v povaze a složení hnojiva. Standardní AGRO kapalná hnojiva jsou minerální s maximálním obsahem 16 % živin. Naproti tomu hnědá hnojiva obsahují také organickou složku Terralut (výluh ze sladkovodního baltského sedimentu), která zvyšuje podíl živin až na 20 % a přitom ještě zajistí dlouhodobější působení, než u samotných minerálních hnojiv.

7. Co znamená dlouhodobě působící hnojivo? A hnojivo s postupným rozvolňováním živin? 

Jedná se o hnojiva, kde je každá granule obalena polopropustnou vrstvou tvořenou ze speciální pryskyřice. Dostane-li se granule hnojiva do vlhké půdy, proniká voda obalem dovnitř, živiny se rozpouštějí a pronikají přes obal ven, kde jsou přijímány kořeny rostlin. Rychlost uvolňování živin z hnojiva je podmíněna pouze teplotou půdy. Při vyšších teplotách se živiny uvolňují rychleji, naopak při nižších teplotách pomaleji, a tedy v souladu s požadavky rostlin na výživu. Tento proces je právě dlouhodobě působící (až 6 měsíců).

Hnojiva značky AGRO můžete nakoupit na našem e-shopu

8. Proč se OM hnojiva a VK nafukují?

Příčinou je organický původ hnojiva a žížalí vody, kdy v teple (což je většina prodejních prosklených ploch) tento organický živý materiál pracuje a uvolňuje se plyn, který zvětšuje objem náplně. Naše hnojiva mají víčka s odfukem, abychom eliminovali tento efekt.

9. Měl jsem Kristalon přes zimu venku v mrazu, bude fungovat?

Ano, bude fungovat, pokud zůstal v suchu. V případě, kdy jste jej před zimou špatně skladoval, surovina zvlhla, mohlo se stát, že se slepil. Postačí jej však vysušit, znovu v dlani rozmělnit a můžete jej použít. 

10. Co mám dělat, když mi zčernají plody rajčat a paprik?

Černání rajčat a hnědnutí paprik je způsobeno nedostatkem vápníku, nejedná se tedy o chorobu. Použijte dvousložkový Kristalon Zdravé rajče a paprika, který obsahuje vápník, proto budou plody zdravé.

11. Je hořká sůl hnojivo?

Ano, je to hnojivo s vysokým obsahem hořčíku. Ten je důležitý pro zamezení žloutnutí a padání jehličí a listů okrasných keřů. Zvyšuje hladinu zeleného barviva v rostlinných pletivech, zvyšuje i odolnost plodů proti hnilobě při skladování. Použití není časově omezeno, nicméně obvykle se použije na jaře pro posílení po zimě a na podzim pro posílení odolnosti proti mrazu. Dávkování je na výrobku a četnost použití závisí na projevech žloutnutí a rychlosti nápravy.

12. Proč je tak vysoké dávkování na kapalné hořké soli, když na konkurenčních je mnohem nižší?

Dávkování je doporučeno výrobcem hořečnaté soli a závisí na způsobu aplikace a vydatnosti zálivky. Námi uvedené dávky (při zálivce 30-45ml/10L/ m² nebo postřiku 0,5L/10L/ 150 m²) odpovídá výše uvedenému. Konkurenční dodavatelé toto nezohledňují a zejména při postřiku nedodáte rostlinám ani zdaleka potřebné množství. Aplikace je tak zbytečná a neúčinná. Může jít i o marketingový trik, jak uměle zvýšit vydatnost jednoho balení.

13. Jaká je rozdíl mezi koňským a chlévským hnojem?

Rozdíl plyne už z názvu - každý druh pochází z podestýlky jiného domácího zvířete. Chlévský hnůj je potom kombinací těchto hnojů. Každý hnůj je jiný svým složením, pH reakcí a vyhovuje jiným druhům rostlin.

14. Jaký je rozdíl mezi Cereritem a NPK?

NPK obsahuje všechny tři prvky, zatímco Cererit je bezchloridový a obsahuje navíc ještě mikroprvky (bór, molybden, zinek, hořčík). Některé rostliny chlór nesnáší. Příznakem nesnášenlivosti na chlór může být žloutnutí listů a jehlic. 

15. Proč je AGRO Vápnitý dolomit žlutý?

Dolomitický vápenec (vápnitý dolomit) může mít různou barvu od žluté, přes šedou po bílou a to v závislosti na oblasti, odkud pochází a na příměsích. Např. přítomnost jílu mění barvu dolomitu. Granulovaný dolomitický vápenec v nabídce prozatím nemáme.

16. Jaký je rozdíl mezi dusíkatým vápnem a dolomitickým vápencem?

Dolomitickým vápencem dodáte do půdy vápník a hořčík a můžete ho použít v podstatě kdykoliv. Dusíkatým vápnem dodáte do půdy dusík a vápník, ale musíte ho použít nejméně dva týdny před výsevem nebo výsadbou, jinak může dojít k poškození rostlin. Dusíkaté vápno navíc do určité míry desinfikuje půdu.

17. Jaký je rozdíl v Natuře: Kravský hnůj x Organika?

Kravský hnůj je jednodruhový hnůj, zatímco Organika je směs hnoje a dalších organických zdrojů. Suroviny vždy pochází z ekologických chovů. 

18. Jak funguje Hydrogel a jak dlouho vydrží funkční?

Hydrogel je přírodní látka (uhličitan draselný) schopná několikasetnásobně zvětši svůj objem ve vodním prostředí a tím vodu v sobě udržet a následně ji uvolnit. Proto se používá při pěstování rostlin jako zásobárna vody. Tento cyklus může opakovat po celou dobu životnosti, která je v půdě cca 5-7 do úplného ekologického rozkladu. 

19. Proč nemáte hnojiva/hnoje v kbelících?

Vybraná hnojiva máme v kbelících. Výrobek prodávaný v kbelíku znamená navýšení ceny jak pro obchodníka, tak samozřejmě pro spotřebitele. Jednak z důvodu ceny obalu a dále z důvodů logistických, kbelíků je na paletě méně, než pytlů. Současně likvidace obalu z fólie je snazší než likvidace kbelíků. Nejsme firmou zaplavující domácnosti plastovými kbelíky.

20. Nelíbí se mi balení NATURA kapalného hnojivo do plastové lahve. Je možné ekologické balení?

Plastová lahev je v současnosti nejekologičtější balení pro kapalné hnojivo a kapalinu obecně. Důvodem je to, že jakýkoli jiný obal, nejčastěji tzv. Tetrapak (viz krabice mléka) je na následnou likvidaci mnohem horší. Obsahuje totiž kromě papíru také několik vrstev plastových bariér a lepidel. Zatímco plastová láhev je jednodruhová a umíme ji technologicky snadno a opakovaně zrecyklovat.

21. Proč nepoužíváte na Natura výrobcích označení BIO?

Označení BIO není povoleno legislativou ČR ani SR pro výrobky typu substrát, hnojivo ani pro jinou látku, ale pouze pro výpěstek. S ekologickými výrobky tedy můžete vypěstovat jahody v BIO kvalitě. Proto používáme spojení "vhodné pro biopěstování, případně "ekologické pěstování". Kdo používá slovo BIO nesprávným způsobem, riskuje správní řízení a významné pokuty.

22. Proč moje modrá hortenzie změnila barvu - může to být hnojivem?

Barva hortenzie je závislá na reakci půdy. V kyselé půdě si zachová barvu, jakmile se půda mění na zásaditou, modrá barva ustupuje a je nahrazena růžovou. V hnojivech pro modré hortenzie (např. od značky FLORIA) je ještě obsažen kamenec (síran hlinitý), který modrou barvu podporuje. 

Širokou škálu hnojiv s dávkovacími tabulkami a nutričními listy najdete v naší specializované kategorii Hnojiva