Jak sestavit kompletní pěstební box

Chtěli byste si pořídit vlastní indoor pěstírnu u vás doma? Tento článek vysvětluje co vše budete potřebovat pro sestavení kompletního pěstebního stanu ze kterého budete sklízet úrodu po kilogramech.

Koupit si stan a do toho pěstební světlo umí snad každý, na tom není žádná věda a ano, občas to opravdu stačí. Nicméně v tomto článku si ukážeme řešení pro ty náročnější, kteří chtějí mít jasno v tom, co patří do kompletního growboxu, na co rozhodně nezapomenout a co je už zbytečně navíc. Aby článek nebyl na hodiny čtení shrneme si tu jen ty nejdůležitější komponenty kompletního pěstebního boxu, proč je pořídit a co z toho budeme mít. Nepůjdeme do detailů ohledně výhod a nevýhod jednotlivých produktů a porovnávání značek, to si necháme na jiné články.

V následujícím textu předpokládáme, že řešíme vybavení kompletního stanu pro konopné rostliny (CBD), chilli papriky, rajčata a jim podobné.

Stručný úvod a obecné informace

Indoor pěstování rostlin se stává stále populárnějším, ať už z důvodů zájmu o zahradničení, jako koníček, nebo pro samostatnou produkci potravin. Vlastní pěstební box vám umožní mít kontrolu nad pěstebním prostředím a pěstovat rostliny nezávisle na venkovních podmínkách a tak být soběstačný po celý rok. V tomto článku se podíváme na to, co vše budete potřebovat pro sestavení kompletního pěstebního boxu, který vám umožní efektivně sklízet úrodu po kilogramech a to i v pohodlí vašeho domova.

Sestavení vlastního pěstebního boxu má několik výhod. Jedna z nich je třeba kontrola podmínek, ve kterých rostliny rostou. To zahrnuje faktory jako teplotu, osvětlení, vlhkost a typy hnojiv či postřiků pro ochranu rostlin. Takové prostředí je ideální pro optimalizaci růstu a výnosu bio-úrody. Další výhodou je možnost pěstování rostlin celoročně, což je obzvlášť užitečné v chladnějších měsících, kdy venkovní pěstování plodin není možné. Nakonec je pěstební box úsporný - ačkoliv počáteční investice může být větší, než zasazení semene venku do záhonu a "slunce starej se", dlouhodobě se jedná o ekonomicky efektivní způsob pěstování.

Základní komponenty kompletního pěstebního boxu

 1. Pěstební stan
 2. Osvětlení
 3. Výběr pěstebního systému
 4. Ventilace a filtrace
 5. Teplota a vlhkost

Výběr pěstebního boxu

Každý zákazník má osobní preference podle čeho bude vybírat rozměr pěstebního stanu, tady nemá moc smysl to rozmazávat, prostě kdo chce pěstovat hodně kytek a mít velkou sklizeň ten sáhne po velkém pěstebním stanu, za cenu vyšší investice. Kdo je hobby pěstitel a teprve testuje a zkouší, nebo má menší rozpočet doporučujeme menší growbox. Pokud nevíte jakou velikost pěstebního stanu zvolit a záleží čistě na počtu rostlin, které chcete pěstovat, držel bych se pravidla, že 40x40cm je oblast určená pro jednu rostlinu.

 • Malý stan (např. 60x60 cm): Ideální pro 1-2 rostliny.
 • Střední stan (např. 100x100 cm): Vhodný pro 3-4 rostliny a poskytuje dostatek prostoru pro jejich růst.
 • Velký stan (např. 120x120 cm a větší): Ideální pro 4-6 a více rostlin, ve stanu je dostatek prostoru pro manipulaci s rostlinami.
 • V naší kategorii s pěstebními stany můžete libovolně filtrovat jak podle plochy, tak podle počtu rostlin, které do growboxu chcete umístit. Výšku pěstebního stanu bych volil vždy co nejvyšší, pokud vás nelimituje prostor v místnosti, tak tím nikdy nic nezkazíte. Zajistíte si tím dost prostoru pro zavěšení světla a necháte rostlině dostatečný prostor se vyvíjet.

Důležitý je také materiál, který by měl být odolný a schopný efektivně odrážet světlo uvnitř, což ve výsledku zvyšuje efektivitu osvětlení - šetří náklady na provoz osvětlení. Kvalitní materiál stanové tkaniny by měl být odolný, neprůsvitný a ideálně i nehořlavý.

Opět platí, že pokud máte nižší budget a nebo s pěstováním teprve začínáte a hledáte box pro 1-2 rostliny, nemá smysl platit o 50% více jen za kvalitnější materiál, to spíše investujte do lepšího osvětlení. Mezi levnější pěstební stany s nižší kvalitou textilního materiálu patří Mammoth a o něco lépe na tom je Pure Tent.

Ovšem pokud už za sebou máte nějaké pěstitelské zkušenosti, tak asi chápete, že investice do většího growboxu, který využívá mizerný materiál tkaniny je nesmysl. Pokud pěstování indoor berete vážně a svůj kompletní set chcete provozovat roky, tak určitě zvolte kvalitnější materiály, které používají například výrobci Homebox a Secret Jardin. Návratnost investice v takovém případě bude o nějaký ten měsíc delší, ale nehrozí, že se vám rozerve pojezdový zip po první sklizni.

 

Výběr umělého osvětlení pro rostliny do kompletního boxu

Debatovat nad tím, proč nepořizovat HPS, ale koukat rovnou po LED světlech tu nebudeme, to jsme si vysvětlili už třeba v článku Rozdíly mezi HPS a LED osvětlením.

Při výběru vhodného LED osvětlení do growboxu je potřeba zvážit několik parametrů, které ovlivní úspěšnost a efektivitu pěstování. Opět záleží na preferencích každého pěstitele a zkušenostech, které má za sebou. Obecně existují dva nejzásadnější klíčové faktory pro výběr LED osvětlení do vašeho pěstebního setu. Jedním je výkon osvětlení, druhým je PPF/PPFD. Přiblížíme si ale i ostatní faktory, které nejsou rozhodně zanedbatelné a mají svůj důvod proč je při sestavování kompletního stanu zvážit.

Spektrum světla

Obecně doporučujeme vybírat plnospektrální osvětlení, v našich filtrech v kategorii s LED osvětlením pro rostliny najdete také parametr "Plnospektrální PLUS", tím označujeme svítidla, která disponují doplňkovými vlnovými délkami mimo PAR spektrum, to jsou nejčastěji UV a IR, které prokazatelně mají pozitivní vliv na vývoj rostliny.

Rozhodně není chybou použít RB (RED:BLUE) svítidla, které pracují pouze s těmito dvěma spektry. Problém u modro-červených svítidel pro rostliny nastává v momentě, kde vaše rostlina začne vykazovat nějakou chorobu či deficit, zkrátka to v tom pěstebním stanu ozářeným fialovou barvou budete hůře rozpoznávat než pod bílým plnospektrálním světlem. To je ale jediná nevýhoda kterou červeno-modrá pěstební světla mají.

Intenzita světla - PPFD (Photosynthetic Photon Flux Density)

Intenzita světla běžných žárovek pro člověka a lidské oko se měří v luxech a lumenech, pěstební LED svítidla měří intenzitu v PPF a PPFD. Kdybychom to měli přirovnat k sobě, tak PPF je množství fotonů, které světlo vydá (to jsou lumeny v běžném osvětlení). PPFD jsou už fotony, které dopadly na pěstební plochu (v běžném osvětlení to jsou luxy). 

Vyšší PPFD znamená více světla pro vaše rostliny, což je obzvláště důležité pro náročné rostliny jako jsou rajčata a konopí. Snažte se najít kompromis mezi výkonem a PPFD, vždy koukejte na co nejvyšší PPFD, ale zase s mírou, ať pro malý pěstební prostor 60x60cm nepořizujete 500W LED světlo které vás na ceně za elektřinu sežere za živa a z té jedné rostliny se vám to nikdy nevrátí ať už se jí bude dařit sebelépe. U všech našich pěstebních světel najdete světelné mapy a naměřené reálné hodnoty PPFD, které si sami měříme pomocí profesionálního PAR metru.

Obecná poučka pro pořízení LED světla zní 300W na 1m2. Nicméně my jsme vám na to připravily parametry v celé kategorii s osvětlením, takže tam stačí zaškrtnout jaký máte pěstební prostor do kterého sháníte osvětlení a to vám vypíše pouze světla pro prostor, který potřebujete.

Klíčení a sazenice
 • Požadované PPFD: 150-200 µmol/m²/s
 • Výkon: Obvykle stačí menší LED světla, například 45-80W, v závislosti na velikosti growboxu a počtu sazenic.
Vegetativní fáze
 • Požadované PPFD: 400-600 µmol/m²/s
 • Výkon: V této fázi je doporučený výkon osvětlení vyšší, obvykle mezi 150-300W pro typický growbox.
Kvetení
 • Požadovné PPFD: 600-900 µmol/m²/s
 • Výkon: Pro fázi kvetení je ideální vyšší intenzita světla. LED osvětlení v rozmezí 300-500W je vhodné pro střední až velké growboxy.

  Pozn.: Samozřejmě PPFD nezvyšuje pouze výkon osvětlení, ale hlavně výška zavěšení svítidla nad rostlinami. 900µmol dokážete mít i s 150W svítidlem, ale bude muset být 10cm nad rostlinou a nepokryje tak zrovna velkou oblast growboxu. Takže opět připomínáme, že je potřeba nacházet kompromis mezi výkonem a PPFD a to nám řekne jak vysoko si můžeme dovolit svítidlo zavěsit.

  Další vlastnosti pro výběr pěstebního LED svítidla

  • Výkon / elektrická spotřeba: Vyberte LED světla, která jsou energeticky účinná. LED osvětlení s vyšší účinností produkuje více světla při nižší spotřebě energie, což šetří elektrickou energii a snižuje provozní náklady.
  • Odvod Tepla / chlazení: LED diody generují teplo, a proto je důležité, aby mělo osvětlení efektivní systém chlazení. Dobře navržený systém chlazení prodlužuje životnost LED a zajišťuje, že teplota ve vašem growboxu zůstane stabilní.
  • Kompatibilita s growboxem: Ujistěte se, že rozměry LED osvětlení odpovídají velikosti vašeho growboxu. Správná velikost LED panelu a rozprostření diod zajistí rovnoměrné pokrytí pěstební plochy světlem a maximalizuje efektivitu pěstování.
   

  Výběr pěstebního systému

  Výběr toho vhodného pěstebního systému závisí na několika faktorech, včetně typu rostlin, které plánujete pěstovat, dostupného prostoru, vašich zkušeností a časových a finančních možností. Zde jsou hlavní typy pěstebních systémů a klíčové aspekty, které byste měli zvážit při výběru:

  1. Půdní pěstební systémy

  • Začátečníci a nízký rozpočet: Půdní substrát je tradiční a přirozená volba, vhodná zejména pro začátečníky. Je benevolentní k chybám, kterých se začínající pěstitelé mohou dopouštět jako je například přelití zálivkou nebo nedostatek živin.
  • Flexibilita: Pěstování v půdě v květináčích vám umožňuje snadnou manipulaci s rostlinami a jsou flexibilní v rámci různých druhů rostlin. Květináče lze použít pro několik pěstebních cyklů.

  2. Hydroponické systémy

  • Efektivita a rychlejší růst: Hydroponický styl pěstování využívá vodní roztoky bohaté na živiny. Ano rostlinám stačí živný roztok k plnohodnotnému vývoji. Rostliny obvykle rostou rychleji a efektivněji, protože mají snadnější přístup k živinám. Tento způsob pěstování vyžaduje trošku vědecký přístup, musíte neustále měřit EC a pH roztoku a rychle se adaptovat na změny a přihnojovat podle aktuální situace.
  • Typy: Mezi populární hydroponické systémy patří kapkové systémy, hluboký vodní kultury (DWC), a ebb & flow systémy.

   3. Aeroponické systémy

   • Maximální Kontrola a Účinnost: Aeroponika poskytuje rostlinám živiny prostřednictvím mlhy nebo aerosolu. Tento systém je vysoce účinný a umožňuje maximální kontrolu nad pěstebním prostředím.
   • Technologicky Náročnější: Vyžaduje více technických znalostí a je obecně dražší v pořízení.

   Klíčové aspekty pro výběr pěstebního stylu

   • Velikost a prostor: Zvažte prostorové možnosti vašeho pěstebního boxu.
   • Typ rostlin: Některé typy rostlin jsou lépe přizpůsobeny určitým systémům.
   • Úroveň zkušeností: Některé systémy vyžadují více péče a technických znalostí.
   • Rozpočet: Hydroponické a aeroponické systémy jsou dražší na pořízení, než půdní. Náklad na provoz z dlouhodobého hlediska je u hydroponie či aeroponie výhodnější.

   Výběr vhodné vzduchotechniky do kompletního boxu

   Správně zvolené vzduchotechnické vybavení je klíčové pro udržení zdravého a prosperujícího prostředí v pěstebním boxu. Tyto systémy nejenže regulují teplotu a vlhkost, ale také pomáhají odstraňovat nežádoucí pachy a zajišťují kontrolu přísunu čerstvého vzduchu do pěstebního stanu.

   Přívod a odvod vzduchu do growboxu

   • Výběr potrubního ventilátoru: Ventilátor vybírejte dostatečně výkonný, aby protočil vzduch ve vašem pěstebním boxu alespoň jednou za pět minut. Výkon ventilátoru se obvykle udává v kubických metrech za minutu (m3/h). Výkon ventilátoru který potřebujete spočítáte jednoduše podle objemu vašeho pěstebního boxu (délka x šířka x výška) a poté přidejte 20-40% pro zajištění dostatečného výkonu, aby ventilátor nejel "na plné otáčky". Průměr ventilátoru kontrolujte s průměrem otvorů, které jsou v growboxu, většinou je to variabilní otvor od 100 do 150 mm u menších boxů a 150 - 250mm u větších growboxů.
   • Umístění ventilátoru: Potrubní ventilátor umístěte v horní části pěstebního boxu, kde jsou na to připravené otvory v boxu. Jako volitelnou možnost máte pořízení ještě jednoho ventilátoru na přívod vzduchu. Přívodní ventilátor by měl být umístěn na opačné straně a níže, což zajišťuje nejlepší cirkulaci vzduchu.
   • Oscilační ventilátory: Malé oscilační ventilátory umístěné uvnitř boxu pomáhají rovnoměrně proudit vzduch a zabraňují vzniku vlhkých nebo teplých kapes. Oscilační ventilátory vždy doporučujeme používat, zabráníte vzniku plísní a zároveň to pomáhá rostlině vyvinout silnější stonek a je to jakýsi přirozený "stresor" pro rostlinu.

   Filtrační Systém

   • Uhlíkový filtr: Uhlíkový filtr je nezbytný pro odstranění pachů z pěstebního boxu. Filtr je propojen pomocí potrubí s ventilátorem. Pachový filtr musí mít adekvátní kapacitu pro objem vašeho pěstebního boxu, stejně jak jsme výše popsali pro potrubní ventilátor. Opět si spočítejte objem boxu a připočtěte 30% rezervu, tím prodloužíte životnost pachového filtru.
   • Prachové / bug filtry: Jedná se o volitelnou položku, tyto filtry se používají k tomu, aby se zabránilo vstupu prachu a hmyzu do pěstebního boxu. V praxi se to příliš často nevyužívá, pokud nepěstujete v bojových podmínkách.
    

   Teplota a Vlhkost

   • Teplota: Ideální teplota pro většinu rostlin se pohybuje mezi 20-25°C během dne a může klesnout na 18-20°C v noci.
   • Vlhkost: Relativní vlhkost by měla být v rozmezí 40-60%. Mladé sazenice mohou vyžadovat vyšší vlhkost, zatímco v období kvetení je vhodnější nižší vlhkost.
   • Termostaty: Opět dobrovolný luxus navíc, můžete použít termostaty a hygrostaty pro automatické řízení ventilátorů a zajištění stálé teploty a vlhkosti.
    

   Sestavení vlastního pěstebního boxu je zajímavým a přínosným projektem pro každého nadšeného pěstitele. Ať už se rozhodnete pro komerční grow box nebo si jej postavíte sami, klíčem k úspěchu je pečlivý výběr komponent, správné nastavení prostředí a zajištění bezpečnosti. Nebo celý proces nechte na nás a vyberte si nějaký z našich předpřipravených kompletů.

   Bezpečnost a požární prevence

   Je důležité si uvědomit možná rizika a zajistit bezpečnost vaší pěstírny. Udržujte pořádek, všechny elektrické komponenty udržujte v suchu a mimo dosah vody. Vybavte se hasicím přístrojem pro případ nouze. Někteří pěstitelé instalují kamerové systémy.

   Závěr

   Tento článek slouží jako praktický průvodce pro ty, kteří chtějí vstoupit do světa domácího pěstování pomocí pěstebního boxu, a poskytuje ucelený náhled na vše, co potřebují k úspěšnému startu.