Podle čeho vybrat uhlíkový (pachový) filtr ?

Výpočet kapacity uhlíkového filtru

Spočítejte si požadovaný filtr s aktivním uhlím ve třech snadných krocích. Tyto výpočty jsou založeny na výměně vzduchu v místnosti jednou za minutu. 

  1. Změřte objem vzduchu v místnosti vynásobením délky šířkou a výškou (v metrech) místnosti
    Např growbox měřící 2m x 3m s výškou 2m má objem vzduchu 2 x 3 x 2 = 12 m3

  2. Výsledný objem vzduchu vynásobte 60
  3. Výsledek je množství vzduchu, které potřebujete přesunout každou hodinu.
    V našem příkladu by to bylo 720

V takovém případě bychom museli pořídit například tento Prima Klima ECO filtr 900m3/h.
Do kterého by hnal vzduch z prostoru tento axiální ventilátor Prima Klima 760m³/h.

Poměr velikosti uhlíkového filtru a ventilátoru

V předešlém příkladu vidíte, že jsme zvolili výkonnější uhlíkový filtr než axiální ventilátor, který táhne smrad z místnosti. Pokud zvolíte výkonnější ventilátor, než pachový filtr, tak Vám hrozí, že bude filtr profukovat a nebude filtr dostatečně čistit vzduch. Tudíž ucítíte, že jde smrad z prostoru.

Limit toho, o kolik by měl být uhlíkáč výkonnější neexistuje. Jen s výkonem pachového filtru roste i velikost, takže je nesmysl to přehánět nad 100%.

V praxi se používá 10 - 40 % navýšení objemu filtru od ventilátoru.

Životnost pachového filtru

Na tom, jak dlouho Vám filtr bude sloužit záleží mnoho faktorů. Nejčastěji se udává životnost uhlíkových filtrů od 6 měsíců do 2 let. Po 2 letech byste měli 100% vyměnit alespoň aktivní uhlí ve filtru.

Primárně záleží na hustotě částic, které je filtr nucen pročistit. Čím smradlavější vzduch budete do filtru posílat, tím rychleji se opotřebí a ztratí původní účinnost.

Další vliv na životnost má množství a hustota udusání aktivního uhlí ve filtru. Také samozřejmě kvalita aktivního uhlí, kterou ale zjistíte až po otestování některých výrobců. Nám se osvědčily při testování filtry Prima Klima. 

Výměna aktivního uhlí v pachovém filtru

Pokud Váš filtr už neslouží stejně kvalitně jako po čerstvé koupit, tak máte dvě možnosti:

  1. Zakoupit nový originální kousek například v našem širokém sortimentu pachových filtrů.
  2. Rozebrat filtr a vyměnit použité uhlí za nové aktivní uhlí. Takhle podomácku renovovaný uhlíkový filtr nebude mít už stejné parametry jako při prvotní koupi. Výrobci používají drahé stroje na rovnoměrné a těsné rozmístění uhlíků. Při amatérské výměně Vám pravděpodobně budou vznikat vzduchové kapsy a v takových místech nebude docházet ke 100% filtraci pachu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení