Podle čeho vybrat uhlíkový (pachový) filtr ?

Výpočet kapacity uhlíkového filtru

Spočítejte si požadovaný filtr s aktivním uhlím ve třech snadných krocích. Tyto výpočty jsou založeny na výměně vzduchu v místnosti jednou za minutu. 

  1. Změřte objem vzduchu v místnosti vynásobením délky šířkou a výškou (v metrech) místnosti
    Např growbox měřící 2m x 3m s výškou 2m má objem vzduchu 2 x 3 x 2 = 12 m3

  2. Výsledný objem vzduchu vynásobte 60
  3. Výsledek je množství vzduchu, které potřebujete přesunout každou hodinu.
    V našem příkladu by to bylo 720

V takovém případě bychom museli pořídit například tento Prima Klima ECO filtr 900m3/h.
Do kterého by hnal vzduch z prostoru tento axiální ventilátor Prima Klima 760m³/h.

Poměr velikosti uhlíkového filtru a ventilátoru

V předešlém příkladu vidíte, že jsme zvolili výkonnější uhlíkový filtr než axiální ventilátor, který táhne smrad z místnosti. Pokud zvolíte výkonnější ventilátor, než pachový filtr, tak Vám hrozí, že bude filtr profukovat a nebude filtr dostatečně čistit vzduch. Tudíž ucítíte, že jde smrad z prostoru.

Limit toho, o kolik by měl být uhlíkáč výkonnější neexistuje. Jen s výkonem pachového filtru roste i velikost, takže je nesmysl to přehánět nad 100%.

V praxi se používá 10 - 40 % navýšení objemu filtru od ventilátoru.

Životnost pachového filtru

Na tom, jak dlouho Vám filtr bude sloužit záleží mnoho faktorů. Nejčastěji se udává životnost uhlíkových filtrů od 6 měsíců do 2 let. Po 2 letech byste měli 100% vyměnit alespoň aktivní uhlí ve filtru.

Primárně záleží na hustotě částic, které je filtr nucen pročistit. Čím smradlavější vzduch budete do filtru posílat, tím rychleji se opotřebí a ztratí původní účinnost.

Další vliv na životnost má množství a hustota udusání aktivního uhlí ve filtru. Také samozřejmě kvalita aktivního uhlí, kterou ale zjistíte až po otestování některých výrobců. Nám se osvědčily při testování filtry Prima Klima. 

Výměna aktivního uhlí v pachovém filtru

Pokud Váš filtr už neslouží stejně kvalitně jako po čerstvé koupit, tak máte dvě možnosti:

  1. Zakoupit nový originální kousek například v našem širokém sortimentu pachových filtrů.
  2. Rozebrat filtr a vyměnit použité uhlí za nové aktivní uhlí. Takhle podomácku renovovaný uhlíkový filtr nebude mít už stejné parametry jako při prvotní koupi. Výrobci používají drahé stroje na rovnoměrné a těsné rozmístění uhlíků. Při amatérské výměně Vám pravděpodobně budou vznikat vzduchové kapsy a v takových místech nebude docházet ke 100% filtraci pachu.