Rozdíly mezi HPS a LED osvětlením

Hlavním tématem tohoto článku budou rozdíly mezi sodíkovými výbojkami a LED světly pro pěstování rostlin.

Začneme informativním obrázkem, který krásně vizuálně shrnul ty nejdůležitější elementy. Pokud angličtina nepatří mezi vaše nejsilnější stránky, netápejte, dále si to rozebereme do češtiny. 

rozdil mezi sodikovou lampou a LED svetlem pro pestovani

Na začátek si musíme říct něco málo o starších typech osvětlení pro rostliny, nazývané HID.

  • HID (High Intensity Discharge) - Typ žárovky, která je hermeticky uzavřená a naplněná plynem. Světlo se vytváří když se plyn vznítí.

Tyto HID žárovky jsou dále rozděleny podle plynu, který se v žárovce používá. V oboru indoor pěstování jsou nejznámější HPS (vysokotlaká sodíková) a MH (halogenidová). Druh plynu, který je v žárovce použit určuje barevné spektrum (vlnovou délku) vyzařovaného světla. To znamená, že pokaždé když měníte fázi růstu rostliny, tak musíte vyměnit celou žárovku za novou. HPS disponuje červenou a oranžovou barvou světla, takže se používá hlavně pro květovou fázi růstu. MH vyzařuje převážně namodralou barvu, takže se hodí pro použití při vegetační fázi růstu.

LED světla mají základ v čipu, který přímo transformuje elektřinu do světelné podoby, tím přináší mnohem lepší výsledky.

LED pěstební svítidla se liší v mnoha parametrech jako je velikost, tvar, mix vyzařovaných vlnových délek a tak dále. Každý pěstitel si může najít vhodné svítidlo přesně pro jeho pěstební box.