Kompostový čaj aneb opravdové organické hnojivo

Chcete pěstovat rostliny v BIO kvalitě, ale zachovat při tom výnos a zdraví rostlin jako když je dopujete těžkým hnojivem? Máme tu pro vás řešení jedinečného organického hnojiva, které je známé pod pojmem Kompostový (někdy též kompostní) čaj.

Půda, substrát, zemina a kompostový čaj

Pro úspěšnou sklizeň plodů v BIO kvalitě je důležitá půda a její složení ve které rostlina roste. Čím větší množství různých druhů bakterií a hub je v půdě nebo zemině, tím více budou rostlinky prospívat. Tyto mikroorganismy v půdě totiž rozkládají organickou hmotu a přeměňují ji na živiny pro rostlinu. Tento pestrý půdní život, kterého chceme dosáhnout má mnohem více benefitů než aktivní živiny pro rostlinu - organismy v půdě produkují antibiotika a vitamíny.

Co je to kompostový čaj ?

Kompostový čaj je směsí vody (bez chloru) o pokojové teplotě, kompostu a dalších složek bohatých na mikroorganismy. Kompostový čaj zcela zásadně obohatí půdní život, což z něj dělá nepostradatelného pomocníka všech organických pěstitelů. Kompostový čaj je potřeba provzdušnit po dobu 24-36 hodin. Během fáze provzdušňování můžete přidávat další přísady. Provzdušnění směsi je velmi důležité protože se uvolní veškeré potřebné látky v tekutině.

Systém pro přípravu kompostového čaje

Kompletní systémy pro výrobu kompostového čaje můžete najít ve specializovaných prodejnách, bývají však finančně velmi nákladné, což se vyplatí v případě zemědělských firem. My se tu zaměříme na vlastní systém pro přípravu stejně kvalitního kompostového čaje a za zlomek počátečních nákladů.

Co budeme potřebovat?

 1. Nádobu na vodu - kbelík, sud, nádrž
 2. Hadičku pro přívod vzduchu
 3. Vzduchovací kámen
 4. Akvarijní čerpadlo - výkon čerpadla musí odpovídat objemu nádoby
  • 10l/min = 5l objem nádoby
  • 20l/min = 10l objem nádoby
  • 30l/min = 25l objem nádoby

Příprava kompostového čaje ve 3 krocích

 1. Na 1 litr vody bez chloru a o pokojové teplotě přidejte 1 lžičku (15g) směsi PK BOOSTER COMPOST TEE a 5ml přípravku ORGATREX
 2. Směs nechte 24-36 hodin probublávat aby se uvolnily veškeré aktivní látky
 3. Máte hotový kompostový čaj a ten nalijete přímo do půdy k rostlince, kterou chcete posílit. Na jednu rostlinu aplikujte půl litru kompostového čaje.

Kompostový čaj připravujte podle návodu těsně před použitím a pouze v takovém množství, které dokážete spotřebovat. Hotový čaj má trvanlivost pouze několik hodin (maximálně 4). Proto čaj spotřebujte vždy maximálně do 4 hodin od skončení provzdušňování. Klademe důraz na to aby jste používali kvalitní vodu bez chloru, protože chlor zabíjí mikroorganismy, které potřebujeme. Pokud máte k dispozici pouze chlorovanou vodu, musíte ji několik hodin před přípravou aktivně provzdušnit a chlor by se měl odpařit. Přísady na kompostový čaj můžete začít přidávat po dvou hodinách provzdušnění.

Doporučení: kompostový čaj bude ještě efektivnější pokud přidáte jednu lžičku (na 5 litrů čaje) přípravku MYCOTREX půl hodiny před koncem přípravy.

Při našem testování jsme použili tyto komponenty pro složení celého systému: