Co je to Hydroponie?

Co vlastně znamená pojem hydroponie?

Tento termín je složený ze dvou řeckých slov a to "hydro" (voda) a "ponos" (práce). Jde o formu pěstování, kde živný roztok přímo dodává živiny rostlinám. V tradičním pěstitelství naopak bakterie a plísně rozkládají organickou hmotu a tím uvolňují minerální ionty, jež poté rostliny získávají z vody přítomné v půdě. Rostliny v každém případě konzumují jako primární výživu pouze minerální ionty, nikoliv komplexní organické molekuly, jak je tomu u lidí. Hydroponie tedy není nějaká diametrálně odlišná nebo snad nepřirozená metoda pěstování. Veškeré rostliny, nehledě na to, jestli jsou v organickém substrátu nebo ve 100% minerálním hydroponickém systému zcela bez substrátu, nakonec získávají živiny z minerálů ve vodě. Jaký je tedy rozdíl? V tom, že v hydroponii voda neustále cirkuluje, jediné výraznější ztráty tedy tvoří voda spotřebovaná rostlinami a pravidelné výměny roztoku.

Paradoxně není voda klíčem k úspěchu

I když jsou ve většině hydroponických systémů kořeny neustále udržovány vlhké, není to voda, která je klíčem k úspěšné hydroponii, nýbrž kyslík. Možná víte, že při péči o pokojové rostliny je jedním z nejčastějších problémů přelití. Vodou nasáklý substrát totiž zamezuje rostlinám přístup vzduchu ke kořenům, které potřebují k životu kyslík. Hydroponické systémy se proto primárně soustředí na okysličení. Hydroponie přináší vysoký výnos a to především díky okysličenému roztoku spolu s optimálními živinami. Pokud máte ve zvyku pěstování v půdě, všechny systémy hydroponie vám při správném použití mohou nabídnout masivní nárůst výnosů a to bez toho, aniž by klesla kvalita.

hydroponie

Jak na úspěšnou hydroponii?

  • Vše je především o prostředí. Velké teplo, zima a slabé či naopak moc silné proudění vzduchu může vaší úrodu zničit. Nechte si poradit od prodejců a pěstitelů, kteří vám pomohou co nejlépe přizpůsobit systém lokálním podmínkám.
  • Poznejte svojí vodu. Je potřeba v případě tvrdé i měkké vody používat vhodné verze živin. Univerzální výživa není dobrou volbou. Pro měkkou vodu obsahuje málo vápníku, pro vodu tvrdou naopak obsahuje vápníku mnoho.
  • Je potřeba sehnat kvalitní měřící přístroje. Klíčové jsou pro kvalitu živného roztoku hodnoty pH a EC. pH ukazuje, jak moc je živný roztok kyselý či zásadití, EC (elektrická vodivost) poskytne obecný ukazatel, jaké množství živin roztok obsahuje.
  • Ideální hodnota pH neexistuje. Každá rostlina totiž preferuje jinou hodnotu a při každého hodnotě je absorpce některých minerálů lepší či horší. Doporučujeme držet se na nižších hodnotách obecné škály pH 5,5-6,2. Hodnoty pH a EC doporučujeme denně kontrolovat. Drobné výkyvy jsou v pořádku, velké či náhlé ne.
  • Co se hodnoty EC týká, méně znamená v tomto případě více. Neustálé zvyšování hodnoty EC vaší úrodu nezvýší a navíc může způsobit vaším rostlinám stres. Chcete-li experimentovat, doporučujeme postupovat velmi pomalu. Pokud na svých rostlinách začnete pozorovat známky stresu, doporučujeme hodnotu EC snížit. 

Proč používat hydroponické živiny?

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení