Hydroponické pěstování salátu v systému NFT Urban Hydro 108

Zajímá vás hydroponické pěstování plodin a chcete vědět, jak na to? Připravili jsme pro vás detailní návod, jak pěstovat saláty v hydroponickém NFT systému Urban108. Tento návod lze uplatnit i pro jiné plodiny jako jsou jahody, bylinky a mnohé další. Pro tento účel budete potřebovat konkrétní produkty a nastavení, které vám zajistí efektivní růst a rychlou sklizeň, na všechny potřebné produkty najdete odkazy v článku. Ponořte se do světa hydroponie a zjistěte, jak si můžete pěstovat čerstvé BIO saláty přímo u vás doma a sklízet úrodu třeba i celou zimu.

Pro pěstování salátů v hydroponickém NFT systému Urban108 jsme zvolili produkty:

Hydroponický systém Urban Hydro je vybaven NFT kanály pro rozvod vody a čerpadlem. Jediným dalším článkem, který je potřeba dokoupit, je rezervoár na vodu. Jako nádrž může fungovat jakákoliv nádoba, kam se musí vejít minimálně 30 litrů roztoku.

Příprava výsadby salátu, zdravá sazenice je základ!

První varianta, ta úplně nejsnadnější, ale finančně nákladnější je koupit si připravenou sadbu salátů v sadbovacích kostkách, nicméně často se od prodejců sadby vztahuje minimální množství objednávky (od 1000 kusů), které do jednoho či dvou hydroponických systémů nenaplníte. Takže budete moci využít ekonomicky výhodné varianty a to je koupení semen a udělat si vlastní výsadbu pod vašim dohledem.

Saláty nejdříve předpěstujeme na sadbovacím platě. K osvětlení stačí jedno světlo GENT, které by mělo svítit 12-14 hodin denně. Důležité je udržovat sadbovací kostky vlhké. Saláty musí vyvinout dostatečně velké kořeny, aby mohly v NFT kanálech efektivně vstřebávat živiny. K zalévání používáme výhradně čistou vodu, případně můžeme přidat produkt ROOT!T First Feed (výživa pro řízky) 125ml, který podpoří a urychlí růst kořenů - v našem případě se to osvědčilo.

Doporučujeme svítit z nižší vzdálenosti (15-30cm), aby se saláty nevytahovaly za světlem. S rostlinkami se poté lépe manipuluje při přesazování.

Přesun sazenic do hydroponického systému

Do nádrže s vodou instalujeme čerpadlo, ověříme těsnost celého hydroponického systému a čerpadlo zapojíme do zásuvky. Otestujeme funkčnost, voda začne cirkulovat od nádrže do horního patra a bude putovat přes všechna patra, až se vypustí zpět do nádrže. Měli byste pravidelně kontrolovat aby voda v nádrži byla vždy v dostatečném množství, čerpadlo by nemělo běžet naprázdno. Jakmile živný roztok z nádrže putuje NFT kanály, saláty si z něj berou potřebné živiny, které dostávají z hnojiv. Proto starost o živný roztok v nádrži je vaše největší priorita k dosažení úspěšné a bohaté sklizně.

Po přesazení salátů zahajujeme proces hnojení. Je klíčové připravit perfektně vyvážený roztok, jelikož rostliny v hydroponickém pěstování jsou citlivé na přehnojení. Nejdříve změříme pH roztoku. Optimální hodnota pH pro saláty by měla být v rozmezí 5,9 - 6,2. Pokud bychom byli příliš mimo tuto stupnici tak rostliny nebudou vstřebávat správně živiny a to spolu nese další problémy, které se projeví na plodinách. Můžeme pH upravit pomocí minerálních aditiv pH+ a pH- od výrobce hnojiv JUNGLE.

Po stabilizování správného pH přidáme tři složky hnojiva dle dávkovací tabulky od výrobce. Výhodou třísložkového hnojiva je jeho univerzálnost. Díky tomu si můžete namíchat hnojivo pro jakoukoliv rostlinu. Jiný poměr hnojiv potřebuje salát a jiný poměr například rajče. Pokud byste chtěli pěstovat pouze saláty, můžete zvolit řadu GARDEN, se kterou Vám postačí pouze dvě flašky (BASE G1 pro saláty). Koncentraci zálivky změříme EC metrem. Ideální EC by se u salátů mělo pohybovat v rozmezí 1-1,2 mS. Pokud bude zálivka přehnojená, saláty budou hořknout a může dojít k pálení a deformaci listů.

Je vhodné připojit hydroponický systém na časovač. NFT systém nemusí běžet nepřetržitě.

Umělé LED osvětlení pro pěstování salátů

Pro dosažení maximálních výsledků a navýšení objemu sklizně doporučujeme přídavné osvětlení, pokud plánujete pěstovat saláty doma v zimních měsících tak bych si dovolil říci, že je to must-have (nezbytné). Nabízíme celou škálu LED světel pro pěstování listové zeleniny, ale pro tento hydroponický systém vám postačí GENT G-LED 26W jak jsme už výše zmiňovali. Optimální množství světla dostanete při použití dvou těchto svítidel na patro.

Světla umístěte v optimální vzdálenosti 35-40 cm nad rostlinami, aby rostliny nebyly buď moc vytažené nebo zakrnělé, to máte ulehčené samotnou stavbou systému Urban108, kde ty patra jsou mezi sebou tak akorát daleko na připevnění světla. Doba svícení je individuální, některým rostlinám stačí 7 hodin denně, zatímco jiným až 16 hodin. Pro saláty je optimální cyklus s fotoperiodou 12/12 nebo 14/10 (on/off). Saláty je možné sklízet většinou už po 5 týdnech, záleží na vašich preferencích ohledně velikosti.

Na následujících obrázcích můžete vidět, jak jsme názorně ukázali dramatický rozdíl při použití přídavného LED osvětlení (spodní patro) a přirozené světlo bez přídavného osvětlení, v místnosti během zimních měsíců(horní patro). Na měřícím přístroji vidíte hodnoty PPFD, kterých jsme dosahovaly, 250 je pro saláty ideální množství světla, takže jsme byly trošku nad limitem, což ničemu nevadí, jen je potřeba více hlídat zálivku protože rostliny budou více pít a bude to ekonomicky o pár procent nákladnější.

pestovani hydroponicky salatu umele osvetlenipestovani hydroponicky salatu bez osvetleniled osvetleni pro pestovani hydroponicky salatupestovani hydroponicky salatu indoor

Pokud byste potřebovali pomoct s výpočty vaší hydroponické pěstírny aby to ekonomicky dlouhodobě dávalo smysl, tak nám neváhejte napsat na email info@ledmegrow.cz