Jak doma pěstovat vlastní microgreens ?

Jak pěstovat microgreens s velkým výnosem ?  Přinášíme vám jednoduchý a kompletní návod krok za krokem, jak si vypěstovat mikrozeleninu v interiéru a přidat ji do salátů, sendvičů, nebo smoothies a to celoročně nezávisle na venkovním počasí. Nejenže jsou plné živin, ale také zaručeně přinesou trochu radosti. Mikrobylinky jsou výstřelem několika posledních let a díky svým benefitům nejen zdravotním si drží své místo.

Proč začít pěstovat microgreens ?

Je těžké se neusmívat, když vidíte první várku šťastných klíčků, které se táhnou ke světlu, zejména uprostřed zimy kdy všeho zeleného kolem nás není dostatek. Microgreens obsahuje obrovské množství živin - dokonce více než její plnohodnotné protějšky. Dočetl jsem se, že konzumace "živých" potravin nám přidává roky života, zatímco konzumace "mrtvých" potravin nám roky života ubírá. Vždycky na to při jejich konzumaci myslím. To že jsou mikrobyliny zdravým doplňkem každého jídla už víme, dokáží nám každé jídlo i skvěle dochutit, zkuste to!

10 zdravotních výhod microgreens:

 1. Mnoho typů mikrozeleniny, zejména brokolice, obsahuje vysoké množství sulforafanu, který podle výzkumu brzdí růst rakovinných buněk.
 2. Předchází chronickým onemocněním. Microgreens obsahují mnoho zdraví prospěšných mikroživin, které pomáhají předcházet závažným onemocněním.
 3. Vysoký obsah minerálů. Mikrobyliny obsahují větší množství minerálních látek než její zeleninový protějšek.
 4. Vysoký obsah antioxidantů.
 5. Mohou snižovat hladinu cholesterolu
 6. 40krát více živin než jejich zralý rostlinný protějšek.
 7. Pomáhá při regulaci hmotnosti
 8. Microgreens je považována za prebiotikum, které vyživuje dobré bakterie ve střevech.
 9. Diskuze o tom, že snižuje krevní tlak
 10. Vysoký obsah vitaminů A, beta-karotenu, C, E, K a luteinu.

Co budeme potřebovat k úspěšnému pěstování microgreens:

 • Nádobu, tác, misku - zkrátka něco v čem budete pěstovat micogreens
 • Pěstební médium - konopná nebo jiná rohož, kokosový podklad, klasický provzdušněný substrát
 • Microgreens semena
 • Vodu
 • Světlo - pokud máte dobře prosluněné okno, nebudete přisvícení potřebovat, avšak ve většině případů doporučujeme LED osvětlení pro microgreens.

Jaký je rozdíl mezi microgreens a klíčky ?

Klíčky a microgreens jsou v podstatě stejná semena, ale v různých fázích růstu. Microgreens jsou "zralé" klíčky, které se nechaly růst o něco déle, až do fáze, kdy mají viditelné listy. Díky drobným listům mají mikrobyliny mnohem více chuti a možná i živin než mladé klíčky. Protože je můžete udržovat při životě až do doby, než je nakrájíte, vydrží mnohem déle než klíčky. Klíčky mohou růst ve sklenici jen s vodou, kdežto microgreens potřebují podklad (pěstební médium) - buď pěstební podložku, nebo zeminu.

Jaká semena microgreens jsou nejzdravější ?

Brokolicové klíčky jsou jednou z nejzdravějších mikrozelenin, které můžete pěstovat. Jsou plné glukorafaninu a sulforafanu, které jsou známé jako prevence rakoviny. Mají nejvyšší obsah minerálů a vitamínů, takže je obvykle pěstuju spolu s jinou příchutí.

Kolik microgreens vypěstuju a budu sklízet ?

To kolik microgreens budete po deseti dnech sklízet záleží na více faktorech které v průběhu pěstování řešíte. Takovým střízlivým odhadem je, že gramáž semen které vysejete vynásobte deseti a to bude výsledek vaší sklizně microgreens. Pokud na jednu várku microgreens vysejete 20g semen , tak můžete předpokládat, že budete sklízet minimálně 200g zralých výhonků. Měla by to být spodní hranice a sklízet byste měli v optimálním případě ještě více. Zvažte si svou úrodu a dejte nám vědět zda náš odhad sedí :-).

Jak pěstovat microgreens (postupný návod)

 • Semena namočte na 6-8 hodin nebo podle návodu na obalu. (tento krok není nezbytně nutný)
 • Namočte pěstební podložku vodou a vložte ji do připravené misky
 • Semena rozprostřete rovnoměrně na celou podložku
 • Přikryjte semena klidně další miskou pokud vysazujete více misek, tak aby byly ve tmě. (můžete zatížit třeba knížkami aby se v prvních dnech klíčky snažily nadzvedávat zátěž a byly silnější stonky, též tím urychlíte proces klíčení)
 • Po cca 4 dnech odstraňte víko a nechte růst a táhnout se za světlem, dokud se neobjeví živé zbarvené listy
 • Denně zalévejte
 • Po 10 - 12 dnech můžete sklízet. Sklizeň provádíme ostrým nožem nebo nůžkami co nejblíže k pěstebnímu médiu.

 

jak pestovat microgreens doma nadrz s vodou nasypani substratu do podmisky grodan microgreens jak pestovat microgreens doma (2)
jak pestovat microgreens doma grodan cress plate jak pestovat microgreens doma (5) jak pestovat microgreens doma (6)

V našem experimentu jsme použili jako pěstební médium vzdušný kokosový substrát s perlitem a jako druhou variantu Grodan cress plate. Obojí jsme umístili do pěstebních táců Garland microgreens plate. Mějte na paměti, že jakékoli pěstební médium použijete, je to pokaždé na jedno použití, protože to celé proroste kořeny. Například pěstební rohož Hemp Flax je biologicky recyklovatelná, pro účely pěstování microgreens se používá často.

jak pestovat microgreens doma (3)_1

jak pestovat microgreens doma vyseti semen
jak pestovat microgreens doma porovnani pestebnich medii jak pestovat microgreens doma zatizeni podmisek_1

Na grodan cress plate jsme vysypali dva druhy semen microgreens a stejně tak na půdní substrát s perlitem. Vždy byste měli použít obě Grodan misky, jedna má díry druhá slouží jako nádrž na vodu. Nicméně pokud chcete ušetřit finance tak to zvládnete i pouze v té co slouží jako nádrž na vodu (bez děr), nicméně nebudete mít kontrolu nad zálivkou. Na poslední fotce je vidět, že jsme připravili celkem 4 misky a zatížili to celé lisovaným kokosem 70l, který je mimochodem také skvělá volba pro pěstování microgreens.

jak pestovat microgreens doma prvni klick_1 jak pestovat microgreens doma horcice bila_1

První dny dokud máme semena přikrytá krytem nemusíme nalévat vodu do nádrže, stačí když vždy nadzvedneme kryt a oprášíme postřikovačem abychom udržovali původní vlhkost. Jak vidíte tak už po dvou dnech nám začínají semena pravidelně klíčit.

jak pestovat microgreens doma rust vyhonku_1 jak pestovat microgreens doma (7)_1

Po pěti dnech nám už mikrobylinky znatelně nadzvedávají zátěž a snaží se prorvat ke světlu. To je fáze kdy sundáme zátěž a rozmístíme jednotlivé misky na světlo aby microgreens mohly dokončit svůj závod.

jak pestovat microgreens doma v regali jak pestovat microgreens doma v regalu pod osvetlenim
jak pestovat microgreens doma (9) kolik svetla potrebuje microgreens

Teď už můžou rostlinky bujet pod světlem, které jsme nastavili na cyklus 18 hodin světla a 6 hodin tmy, to udrží rostliny ve vegetativní fázi. Přibližně za 4 dny od této chvíle budou microgreens připraveny ke sklizni. Ještě jsme provedli měření našeho osvětlení, na microgreens dopadá cca 250 umol/s/m2 , což je až dost. Naše předchozí testy potvrdily, že při dodání více světla jsou listy a stonky mohutnější. V běžné praxi vám bude stačit i 150 umol/s/m2 k dosažení solidních výsledků.

jak pestovat microgreens doma (13) jak pestovat microgreens doma (12) jak pestovat microgreens doma pod led svetlem

Dobrou chuť !

Produkty pro pěstování microgreens použité při našem pokusu

.
.
.
.