Osvětlení akvária

S jakými typy akvarijního osvětlení se běžně setkáte ?

Na akvaristickém trhu je v nabídce mnoho řešení, kterými můžete nahradit své standardní akvarijní světlo energeticky úspornými LED světly. Zde vám představíme metodu, pomocí které můžete snadno vypočítat a porovnat intenzitu světla. Standardní akvarijní osvětlení kromě velmi oblíbených zářivek (T5 nebo T8) se na mnoha akváriích používají halogenidové výbojky (HQI) nebo takzvané kompaktní zářivky. Pro akvárium je rozhodující poměr výkonu ve wattech a objemu akvária v litrech.

Jak je to s těmi Watty na litr ?

Pro výpočet tohoto poměru jednoduše rozdělte výkon ve wattech na objem v litrech. Hodnota přibližně 0,25 W na litr postačuje pro nenáročné rostliny, které nevyžadují vysokou intenzitu světla, jako jsou kapradiny, mechy, kryptokoryna a anubis. 0,5 W na litr lze popsat jako střední výkon osvětlení, 1 watt na litr nebo více označujeme za světlo silné, používané pro náročné vodní rostliny.

Watt na litr pro LED světla neplatí

Výše popsané pravidlo lze přenést také na LED světla. Nepočítáte však s výkonem ve wattech, ale se světelným tokem, který se měří v lumenech. Slabé osvětlení, jak je popsáno výše, s 0,25 W na litr ve vašich standardních osvětlovacích systémech odpovídá přibližně 15 lumenům v LED světlech. Střední rozsah 0,5 wattu na litr lze srovnat s přibližně ke 30 lumenům na litr a silné světlo odpovídá přibližně 60 lumenům.

Pokud použijete naší světelnou kalkulačku pro výpočet osvětlení akvária ( https://www.ledmegrow.cz/o-nakupu/vypocet-osvetleni-pro-akvaria ), snadno zjistíte, zda váš systém osvětlení poskytuje vašim rostlinám slabé, střední nebo vysoké množství světla.

Závěrem už víme

Když víte, kolik světla vaše rostliny potřebují, můžete se snadno postarat o potřebné lumeny v LED světlech. Směrná hodnota světelného toku, kterou jsme zjistili při zohlednění světelných požadavků našich rostlin, se jednoduše vynásobí objemem akvária v litrech. Příklad: Akvárium o objemu 54 litrů je vybaveno standardní zářivkou T8 s výkonem 15 wattů. 15 wattů / 54 litrů je přibližně 0,27 W / l, což odpovídá slabému osvětlení. Systém LED akvarijního osvětlení, který plánujeme, bude tedy muset mít 15 lumenů na litr. 15 lumenů * 54 litrů se rovná 810 lumenům. 810 lumenů by tedy měl být světelný tok LED světla, které se chystáme koupit

Z našeho sortimentu doporučujeme