Pokojové palmy a kaktusy - Jaké hnojivo zvolit a jak jim dodat správný poměr světla?

kaktusy

Pěstování kaktusu se zdá být jednoduché, opak však může být pravdou!

Lidé, kterým pěstování moc nejde, často vtipkují o tom, že by byli schopni zabít i kaktus. Mnoho lidí si totiž myslí, že pěstování kaktusů je naprosto jednoduché a starost o ně je téměř nulová. Opak je však pravdou a my se dnes společně podíváme na to, jak zařídit, aby byl váš kaktus zdravý a vypadal stále dobře. 

Pěstování kaktusů není vůbec složité, ale pokud jste začínající pěstitel, je dost pravděpodobné, že uděláte mnoho chyb, které mohou stát váš kaktus život. Jakmile kaktus nekvete a hnije, je logické, že je někde chyba. Pěstování kaktusů není náročné - jsou to velmi vděčné rostliny. Jediné, co potřebují, je tak trochu zvláštní zacházení. 

Kdy (ne)začít pěstovat kaktus?

Pokud máte tendenci často zalévat rostliny, váš byt je temná a chladná jeskyně a pokud všechny vaše okna míří na sever, rozhodně nemá cenu kaktusy pěstovat. Ty potřebují přímé sluneční světlo, případně umělé, které ho dokáže dokonale nahradit. Je však potřeba vědět, jaké žárovky zvolit. V tomto případě doporučujeme SANSI LED GROW žárovka E27 15W. Pokud však máte možnost dodat kaktusům dostatek slunečního světla, samozřejmě doporučujeme mít je na jižních, západních a východních oknech, co nejblíže ke sklu. 

Zalévání kaktusů

Kaktusy zaléváme na večer a to jednou za čas a to důkladně - v tomto případě vítězí kvalita nad kvantitou. Rozhodně je nezalévejte často! Když kaktus zalejeme, nechám odtéct vodu do podmisky a následně týden nezaléváme. 

Substrát

Nejvíce vyhovuje kaktusům minerální drť, ostrý písek či škvára smíchaná s kvalitní zahradní zeminou. Pokud plánujete přesazovat, doporučujeme AGRO Substrát pro kaktusy.

Hnojiva 

Živiny přijímá kaktus ze substrátu a pokud každý rok přesazujete, nemá smysl hnojivo používat. Pokud však nepřesazujete, doporučujeme používat AGRO kapalné hnojivo pro kaktusy. Tímto speciálním roztokem přihnojujte 1x za 2 týdny po celé vegetační období.

LED světla pro pěstování

Pokud máte okna situovaná na sever, je jasné, že slunečního světla se váš kaktus nedočká. Navíc na takovém místě bývá často chladno, což pro něj také není dobré. V tomto případě doporučujeme pro pěstování LED světla a to konkrétně od značky SANSI. SANSI vyrábí nejlepší žárovky pro růst rostlin na dnešním trhu. Žárovka SANSI 15W, která využívá celé světelné spektrum včetně UV a IR pro nasvícení Vaší rostliny. Na rozdíl od modro-červeného spektra lze na rostlině snadno rozpoznat nemoci, či škůdce. Tato grow žárovka s celkovým výkonem 15W Vám nabídne nevšední oživení rostlin u kterých jste už ani nedoufali. Více o této žárovce si můžete přečíst --ZDE--

palmy

Pokojové palmy - jak pěstovat a jakým chybám se vyvarovat?

Palmy patří mezi nejkrásnější rostliny, které mohou zkrášlit naše domovy. Pokud však chceme, aby palmy přežily a byly součástí našeho domova pokud možno co nejdéle, je potřeba o ní vědět nejdůležitější informace, umět se o ní postarat a vědět, jak se k ní chovat. Důležitou informací je především to, že palmy nemají rády přesazování.

Taktéž potřebují v bytě mít svoje světlé místo, které však není vystaveno přímému slunečnímu záření. Potřeba světla se může u každé palmy lišit. Pojďme se společně podívat na nejdůležitější informace, které byste měli znát, pokud chcete pěstovat palmu. 

Kdy (ne)začít pěstovat palmu?

Pokud máte tendenci často zalévat rostliny, váš byt je temná a chladná jeskyně a pokud všechny vaše okna míří na sever, rozhodně nemá cenu zabývat se pěstováním palmy. Je potřeba znát všechny její potřeby a to především potřebu světla a přiměřené zálivky. 

Zalévání palmy

Zálivka se u palem může často lišit. Je však potřeba vědět, že každá palma potřebuje mít dostatečně bohatou zálivku během jarních a letních dní. Naopak v zimním období je potřeba, aby byla zálivka střídmá.

Substrát 

Rozhodně nedoporučujeme palmy přesazovat. Pokud však máte v plánu palmu pěstovat od semínka, je potřeba zvolit ten správný substrát. V tomto případě doporučujeme AGRO Substrát pro palmy. AGRO Substrát pro palmy a zelené rostliny svým složením a přidaným účinným hnojivem podporuje zdravý růst pokojových rostlin, u nichž je rozhodující kvalita a barva listů.

Hnojiva

Hnojit začínáme od března a končíme s ním na konci září. Přihnojovat můžeme jak umělými, tak přírodními hnojivy. Co se přírodních hnojiv týká, doporučujeme vyluhovaný kravský trus. U těch umělých se samozřejmě řídíme podle doporučeného dávkování, které udává výrobce. V tomto případě je dobrou volbou Plagron Alga Grow.

LED světla pro pěstování

Pokud máte okna situovaná na sever, je jasné, že slunečního světla se vaše palma nedočká. Navíc na takovém místě bývá často chladno, což pro ní také není dobré. V tomto případě doporučujeme pro pěstování LED světla a to konkrétně od značky SANSI. SANSI vyrábí nejlepší žárovky pro růst rostlin na dnešním trhu. Žárovka SANSI 36W, která využívá celé světelné spektrum včetně UV a IR pro nasvícení Vaší rostliny. Na rozdíl od modro-červeného spektra lze na rostlině snadno rozpoznat nemoci, či škůdce. Tato grow žárovka s celkovým výkonem 36W Vám nabídne nevšední oživení rostlin u kterých jste už ani nedoufali. Více o této žárovce si můžete přečíst --ZDE--

Doporučené produkty pro pěstování palem a kaktusů:

Plagron Alga Grow - Pro perfektní růst vaší palmy
AGRO substrát pro palmy - Perfektní volba, pokud chcete začít pěstovat palmu od semínka
AGRO substrát pro kaktusy - Perfektní volba, pokud plánujete své kaktusy přesazovat
AGRO kapalné hnojivo pro kaktusy - Perfektní volba hnojiva, pokud neplánujete přesazovat
Žárovka SANSI 36W - Pro indoor pěstování velkých rostlin (palma)
Žárovka SANSI 15W - Pro indoor pěstování malých rostlin (kaktus)