Ochrana rostlin - nejčastější otázky a správné odpovědi

1. Proč u STOPů neuvádíte účinnou látku?

Účinné látky se často mění, končí jejich registrace, bývají nahrazeny jinými, nebo zanikají úplně. Řada STOP se proto orientuje ve své grafice a názvech přímo na chorobu či škůdce, aniž by prioritně ukazovala, kterou účinnou látku je ochrany dosaženo. Tím eliminujeme náklady na neustálé revize obalů z důvodu časté změny registrací. Současně ukazujeme lidem, kteří nerozumí účinným látkám, efekt, jeho dosáhnou. To je zajímá víc.

2. Co je ROCK EFFECT a lze jej použít na všechno?

RockEffect je přírodní ochranný prostředek na bázi přírodních látek pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin proti škůdcům. Nelze jej použít na všechno, ale výborně účinkuje na mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce - puklice (v raném stadiu) a na americké padlí na angreštu a rybízu.

3. Co jsou černé skvrny na růži? 

Skvrny jsou způsobeny houbovým onemocněním, tvz. skvrnitostí růží. Houba přezimuje na listech, kde od jara škodí, zejména za vlhka. Napadené listy, i opadané pod kečem, je nejlépe spálit. Předcházet lze postřikem např. AGRO choroby růží. 

ochranna rostlin

Produkty napomáhající ochraně rostlin můžete zakoupit na našem e-shopu zde:

4. Malé černé mušky okolo květináče na balkóně - co to je a jak se jich zbavit?

Černé mušky jsou smutnice. Ty však rostlinám neškodí. Přiletět mohou odkudkoli, můžete si je dokonce přinést domů z květinářství, aniž to tušíte. Tyto neškodné mušky však nakladou vajíčka do substrátu. Z nich se líhnout larvy a ty jsou velmi žravé a škodlivé, zejména pro pokojové rostliny oslabené po zimě. Napadají kořínky, listy. Pomáhá FLORIA hnojivo s účinkem proti smutnicím, které likviduje larvy a zabrání růst další generace mušek.

5. Musím při postřiku stromů používat i smáčedlo a co to vůbec je?

Smáčedlo je látka, která snižuje povrchové napětí materiálu a tím zvyšuje přilnavost aplikované tekutiny. Pokud smáčedlo není součástí postřiku, pak jej výrobce postřiků doporučuje přimíchat.

6. Co proti plísni na rajčatech, když nechci chemický postřik?

Jako prevenci použijte NATURA Bylinkovou směs na plísně. Pokud se plíseň již vyskytne, je na přírodní cestu pozdě a nastupuje chemie, např. AGRO plíseň STOP.

7. Co je ochranná doba?

Ochranná lhůta (doba) je časový úsek používaný u prostředků na ochranu rostlin (zejména při aplikaci postřikem), po jejímž uplynutí je konzumace plodů či rostlin zdravotně nezávadná. Ekologické přípravky NATURA mají obvykle 0 dní, plody lze tedy konzumovat ihned po aplikaci. To se ale prakticky stejně neděje. Vždy se řiďte doporučením na příbalovém letáku. Například KRISTALON jako hnojivo má ochrannou lhůtu 0 dní, stejně jako Rock Effect při ochraně rostlin.