Mšice - jak efektivně bojovat proti tomuto škůdci?

mšice

Kdo je mšice?

Mšice patří nejen mezi nejvíce otravné škůdce, ale především mezi ty, kteří se vyskytují nejvíce a mezi rostlinami si zrovna nevybírají. Mšice totiž napadá téměř jakýkoliv rostlinný druh, což znamená, že se mohou objevit nejen na zahradě, ale také u vás v bytě. Stejně jako většina škůdců, i oni se živí živinami z rostlin, které z nich vysávají a tím nechávají rostlinu oslabenou. Kromě toho se mšice velmi rychle množí a proto je důležité zakročit co nejdříve, aby vaši rostlinu neusmrtily.

Pořiďte si postřik na mšice zde:

rock effect

Jak mšice poznat? 

Mšice mají maličké měkké tělo a většinou se dorůstají délky 2-10 milimetrů. Množí se velmi rychle a vyskytují se především v obrovských skupinkách, ve kterých rostlinu napadají a pomalu ji připravují o život. Množí se dokonce tak rychle, že během jednoho roku může vzniknout až 30 generací! Jak ale mšice poznat, případně jak poznat, že na rostlinu zaútočily, i když zrovna na ní nejsou? Poznat útok mšic není zrovna náročný úkol. Listy napadené rostliny jsou často zkroucené a pomalu dochází k jejich chřadnutí. Pupeny mají nepravidelný tvar a jsou zdeformované. Právě mladé pupeny a listy jsou oblíbenou pochoutkou tohoto škůdce. Tento nezbedný malý brouk vysává z rostliny sacharidy, přičemž jich vždy vysaje více, než dokáže přijmout. Právě proto následně ze svého těla vylučují lepkavou tekutiny, kterou nazýváme medovice. A zde nastává obrovský problém, protože právě medovice je oblíbená pochoutka mravenců, much a včel. Právě tak dokážete často poznat, že vaší rostlinu napadly právě mšice - vaše rostliny teď přitahující více mravenců a much.

mšice na rostlině

Jak efektivně bojovat proti mšicím?

Jsou dvě možnosti a záleží pouze na vás, jakou z nich zvolíte. Tou první jsou chemické postřiky nebo postřiky na přírodní bázi. Tou druhou možností je nasazení slunéčka sedmitečného, které se řadí mezi přírodní predátory. Právě mšicemi se živí jak larvy slunéčka, které dokáží zlikvidovat obrovské množství mšic, ale také dospělí jedinci. Je ale potřeba myslet na to, že na predátora mohou kdykoliv zaútočit mravenci. Právě ti se budou na místě, kde jsou mšice, vyskytovat často, protože jak jsme již psali výše, mšice produkují medovici, oblíbenou pochoutku mravenců.

Jaký produkt použít v případě, že nechci nasadit slunéčko?

V takovém případě vám doporučujeme sprej Agro NATURA Rock Effect který je perfektním pomocníkem v boji nejen proti mšicím, ale také molicím. Ty často napadají rostliny, které později chřadnou a pokud nedokážeme včas zasáhnout, rostliny mohou kvůli rychlému přemnožení mšic brzy zahynout. Právě proto je potřeba zasáhnout brzy a to se správným produktem, jako je právě Agro NATURA Rock Effect Ten působí jako dotykový a požerový jed, který je rozváděný po rostlině. Má dlouhodobý zbytkový účinek a jeho příprava je velmi jednoduchý!