Jaké jsou fáze rostliny po celý její život ?

Pěstujete nebo plánujete pěstovat nějakou rostlinu a chcete se nejprve dozvědět jak vlastně ten životní cyklus rostliny vypadá a jak probíhá ? To jste tu správně, shrneme si na co je rostlina náchylná a také co jí v jaké životní fázi ulehčí zdravý růst. Pokud to přirovnáte k člověku tak ani vy jako pětiletí nemůžete pít pivo, ale o 20 let později (v jiné životní fázi) může být nápomocné. Ať už pěstujete cokoliv a zajímá vás životní cyklus rajčat, paprik nebo konopí, tak v principu je tento cyklus stejný.

Fáze klíčení - běžně končí 10. dnem

Úplně prvotní fáze je ta kdy se ze semínka pomalu vyloupne malý klíček a začne vznikat počátek života. Semínka dáváme klíčit koncem února a v průběhu března. Návod na správné klíčení s vyšší pravděpodobností úspěchu si necháme pro samostatný článek. Důležité je vždy aby semínko mělo dostatek vlhkosti, tepla a tmy. To je trojice základních pravidel pro fázi klíčení semínka. Tuto prvotní fázi můžeme přeskočit ve výjimečných případech kdy sázíme setím nebo pěstujeme z řízků. 

Fáze sazenice - běžně končí 5.-6. týdnem

Pokud nám semínko naklíčilo, tak ho můžeme přesunout do vhodné zeminy (hlíny) přibližně 2 cm hluboko. Semínko dáváme do půdy vždy klíčkem směrem dolů. Rostlina se uchytí i když toto pravidlo nedodržíte, ale rostlinu tím zbytečně stresujete. Klíček co vyleze ze semínka je budoucí kořen rostliny. Ke klíčku by se pod hlínu měli už dostávat první paprsky světla, aby rostlina věděla jakým směrem má růst. Do týdne začnou vylézat první lístky rostliny z hlíny. Přichází čas na vhodné osvětlení pro předpěstování. Pokud chcete mít v budoucnu zdravou a plodnou rostlinu, dodávejte v prvních týdnech dostatek světla s modrým a červeným spektrem světla. Pokud jde o chromatičnost, zvolte spíše 6 000K. Nejlépe namíchané s čistou modrou (460nm) a minimum teplé bílé (3 000K). Časovou periodu v této rané fázi lze nastavit na 20/4 (20 hodin svítíme - 4 hodiny tma).

Fáze růstu (vegetativní 18/6) - běžně končí 4. měsícem

Fáze růstu nastává velmi brzo po předchozí fázi. Tvoří se už několikáté patro listů, okamžitě přepínáme na časovou periodu 18/6 (18 hodin světla a 6 hodin tma). Rostlina potřebuje více odpočinku a méně stresu, také tím kopírujeme přírodní vlivy, na které jsou rostliny evolučně zvyklé. V této fázi udržujeme více modré spektrum světla než červené (ne tak rapidně jako ve fázi sazeniček) bohatě nám postačí studené osvětlení (5 000K a více) nebo LED světlo zaměřené pro vegetativní fáze rostliny. Výkon sodíkových lamp by se měl pohybovat kolem 600W/m2 u LED osvětlení platí 300W/m2. Nezapomínejte, že fáze růstu je klíčová pro přidávání živin. Dříve nehnojíme, protože by to mohl být pro rostlinu šok a zastavil by se růst. Většina živin bývá počátkem růstové fáze už vyčerpána, takže saháme po hnojivech určené pro růst a přidáváme do zálivky spíše častěji po menších dávkách než jednou za čas silný extrakt.

Fáze předkvetení (kvetoucí 12/12) - běžně trvá 2 týdny 

Teď časovou periodu rostliny upravíme na 12/12 (12 hodin světla a 12 hodin spánku). Osvětlení přepínáme nebo kompletně měníme na více červené spektrum tzv. bloom. Také zde platí pravidlo, že čím více světla tím lépe. Pro tuto fázi jsme připravili kategorii osvětlení pro květ. V této fázi životního cyklu se vaše rostlina začne z posledních sil vytahovat co nejrychleji a co nejvýše to půjde. Pěstitele konopí se do deseti dnů dozvědí zda se jedná o samici nebo samce. Do zálivky začneme přidávat doplňkové hnojivo určené pro kvetoucí fázi rostliny.

Fáze kvetení - běžně trvá 2-3 měsíce

V přírodě tato fáze nastane koncem července a probíhá v průběhu srpna a září. My už máme nastavené hodiny časové periody na 12/12 a vlhkost okolo 30-40%. V praxi by úplná fáze kvetení měla nastat po 2-3 týdnech od přepnutí z periody růstu na květ. Neexistuje zde limit světla, čím více světla rostlině v kvetoucí fázi dopřejete, tím více plodů sklidíte. Výhoda LED osvětlení pro fázi květu je nesporná v tom, že světlo můžete dát téměř k vrcholkům rostliny, která tak absorbuje vyšší % vyzářeného osvětlení. Mějte zajištěné dostatečný průvan ať se nehromadí teplo v místnosti, kde máte rostliny - to můžete vyřešit v kategorii se vzduchotechnikou. Kompletní fáze kvetení může zabrat 10-12 týdnů. Tak nebuďte moc hrrr a dejte květinám čas plodit.

Fáze sklizně

Tato fáze je už pro každého jiná, záleží co přesně za rostlinu pěstujete. Já se to tu snažil moc neškatulkovat a psát obecně platná tvrzení pro svět rostlin. Pokud pěstujete marihuanu, tak zde budete sklízet honosné palice. Pokud pěstujete rajčata, tak si smlsnete na něčem co v krámě nenajdete.

Závěr

Každý by si z tohoto článku měl odnést to co hledal. Mějte na paměti, že rostliny tu s námi jsou už stovky milionů let a příroda si je vymydlila k obrazu svému. Pokud nejste úplný nešika, tak Vám z toho vždy něco vyroste. Pokud Vám ale záleží na výsledku tak je rozhodně nejdůležitější volba vhodného osvětlení. V dnešní době plné technologií, je nesmysl poohlížet se po jiném typu osvětlení než je LED osvětlení pro růst rostlin. Na našem eshopu najdete plno variant a cenově dostupných produktů, tak věřím, že správně vyberete.