Množství světla pro rostliny - jednotky osvětlení pro rostliny

Dnes se podíváme na to, jaké množství světla pro rostliny je ideální a kdy se jim daří nejlépe.

Dříve jsem patřil i já k těm, co si myslí, že čím více světla tím lépe pro rostlinu. Bohužel mnoho rostlin to v té době odneslo velmi zle a já stále tápal čím to je. Mimo jiné defekty může příliš mnoho osvětlení v počáteční fázi rostliny způsobit i tzv. "tip burn" což jsou spálené části listů. Spálení však nepochází až tak z vysoké teploty, nýbrž z přesycení rostliny minerály, které se snaží rostlina čerpat. Takže se to opravdu nazývá spálení světlem.

Více světla může naší rostlince i uškodit

Již víme, že množství světla generovaného pro rostliny se udává v jednotkách μmol/s, ale teď se na chvíli budeme pohybovat v luxech pro lidi. Například konopí ve volné přírodě dokáže zdravě růst i v obrovských výkyvech. 1 000 - 5 000 lux nastává při zatažené obloze a mraky. Za jasného slunečného poledne se hodnoty dostávají na 100 000 lux. Ideální množství světla pro vegetativní růst konopí je 40 000 - 60 000 lux(cca 800μmol/m2*s). Doporučené množství světla pro květovou fázi konopí je vyšší, počínaje od 65 000 lux až nejlépe k 90 000 lux(cca 1900μmol/m2*s). Pozor při testování větší intenzity osvětlení (s dostatečným chlazením, že se nad vrcholkem rostliny dala udržet ruka) docházelo k mnoha problémům. Při naměření 110 000 lux měla rostlina vážné problémy s čerpáním minerálů, což je ten zmiňovaný "tip burn". Ve zkratce si rostlina myslí, že je velmi slunečný den a proto musí čerpat velké množství vody z půdy, avšak s vodou čerpá i veškeré minerály, které se z rostliny nestíhají vylučovat a dochází k přesycení minerály a spálení rostliny.

Světlo je příliš blízko vrcholku rostlině

Občas při snaze dát rostlině co nejvíce světla dáváme osvětlení až natěsno k vrcholku. Nejen, že tím ztrácíme potřebný úhel k nasvícení celého pěstebního prostoru, ale také riskujeme spálení rostliny. Naštěstí LED světla pro pěstování se dnes používají už výhradně, což nám umožňuje dát zdroj světla opravdu blízko k rostlině. 600W sodíková výbojka by měla být minimálně 45 - 55cm nad vrcholem rostliny, aby nedocházelo ke spálení. Ekvivalent pro 600W HPS je 300W LED pěstební světlo, které můžeme dát o polovinu blíže k rostlině. Pořízením LED osvětlení neušetříme jen náklady na energii, ale také rostlině dáme mnohem více užitečného světla.

Doporučené hodnoty přijímaného světla rostlinou

  • Vegetativní fáze (18/6)
    • Pro výpočet ideálního množství světla se vědci nechali inspirovat tropickými lesy, kde se rostlinám daří nejlépe ve vegetativní fázi. Vypočítala se průměrná hodnota osvětlení 600 μmol/m2*s pokud by rostliny dostávaly světlo 24 hodin denně. Jestli-že máme rostlinu ve fázi růstu a udržujeme její fotoperiodu 18/6 (18 hodin světlo a 6 hodin tmy) tak bychom měli dodávat maximálně 700-800 μmol/m2*s. Doporučené optimum je PPFD kolem 550 μmol/m2*s pro vegetativní fázi. Řízky a sazeničky by neměli dostávat méně než 80μmol/m2*s více než 150 μmol/m2*s.
  • Kvetoucí fáze (12/12)
    • Pro tuto fázi životního cyklu, kdy svítíme na rostlinu pouze 12 hodin z celého dne je doporučená hodnota 1000 - 1200 μmol/m2*s. Jedná se už o značné množství světla, které musí rostlina přijímat. Proto je velmi důležité mít v pořádku všechny ostatní podmínky v pěstebním prostoru, jako je půda(pH), CO2, vlhkost a teplota. Květina musí být zdravá a teplota listů je obzvlášť důležitá, aby rostlina stíhala vylučovat veškeré minerály současně s tím jak přijímá světelnou energii.

 Nezapomeňte používat naší kalkulačku na přepočet jednotek osvětlení pro rostliny.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení