Jak maximalizovat výnos z konopí - Teplota v pěstební místnosti (4.)

V článku se budeme bavit o technickém konopí bez obsahu THC.

V minulém díle z naší série o maximalizaci výnosu z konopí jsme si řekli něco ohledně světla a jeho optimalizace. Nyní bychom si měli říct něco málo o teplotě vzduchu a teplotě u kořenů rostlin. Proč je teplota v pěstební místnosti tak důležitá a jak s její pomocí můžete zvýšit výnosnost konopí.

Jaká teplota v pěstební místnosti je ideální

Jestliže chcete zvýšit výnosnost konopí, měli byste teplotu držet někde mezi 25 až 30 °C přes den a 20-26°C v noci. Dnem a nocí samozřejmě rozumíme námi nastavenou fotoperiodu na dobu, kdy rostlině svítíme a kdy je světlo vypnuté. Na jednu stranu se jedná o poměrně široký rozptyl. Na stranu druhou, pokud se vám podaří udržet tuto teplotu, máte spolu s optimalizací světla a dalších parametrů ideální podmínky pro růst konopí.

Tip redakce: dejte si pozor na odchylku teplot ve dne a v noci, čím větší rozdíl teplot budeme vytvářet, tím vyšší rostlina s tenčím stonkem nám vyroste. Naopak když se teplota bude lišit třeba jen o 2°C budeme mít nižší a pevnější rostlinu konopí.

Snažte se udržet konstantní teplotu v místnosti

I když máte daný větší rozptyl teplot, které můžete využít, je rozhodně lepší snažit se teplotu držet opravdu konstantně. Pokud zvolíte například 26-28 °C, rozhodně je to pro konopí mnohem příjemnější, než když budou mít jeden den 25 °C a další den 30 °C. Pokud si dáte tu práci s tím, že budete optimalizovat světlo, pokuste se také optimalizovat teplotu v pěstební místnosti a udržet ji konstatní.

Teplota u kořenů

Pro maximalizaci výnosu konopí bychom měli hlídat dvě hodnoty teploty. Jedna je teplota vzduchu (tu už máme optimalizovanou) a další je pak teplota půdy, respektive teplota u kořenů.

Optimální teplota v kořenové zóně

Proč je vlastně důležité mít vyřešenou teplotu v kořenové zóně? Důvodem je správné vyživování - příjem kyslíku a živin skrz kořenový systém. Pokud nebude teplota u kořenů optimální mohou být kořeny porušeny nebo v horším případě i úplně odumírat, listy mohou žloutnout, fialovět nebo se podobně barvit a kroutit.

Jaká je ale optimální teplota u kořenů? Naštěstí si to nemusíme komplikovat, protože i teplota kořenové zóny je ideální v rozpětí mezi 25-30 °C. Pakliže budete udržovat stejnou teplotu v ovzduší jako v kořenovém balu, rostlinka konopí bude dostatečně vyživována a odstraníte jí další nežádoucí stresor který způsobuje menší výnos a častější nemoci.

Závěrem

Nyní již víte, jak můžete optimalizovat světlo a jaká teplota je vhodná pro co největší výnosnost rostlin. V dalším díle našeho seriálu se podíváme na to, jaká je ideální vlhkost. Při optimální teplotě ale nedostatku vlhkosti to nebude celé fungovat tak jak potřebujeme. Proto je nesmírně důležité zvolit také správný poměr vlhkosti ku ostatním požadavkům pro růst.

Pro měření teploty v pěstebním boxu ale i v půdě můžete použít některý z našich měřáků pro teplotu a vlhkost.

Další díl z této série jsme věnovali tématu optimalizace vlhkosti v pěstební místnosti. Jaký zásadní dopady může mít přebytečná nebo nedostatečná vlhkost ?

Tento článek je určen výhradně pro vzdělávací a informační účely. Jakékoli informace týkající se pěstování konopí jsou poskytovány s cílem zlepšit zemědělské postupy a nejsou zamýšleny k propagaci, podpoře nebo navádění k nelegálním aktivitám. Pěstování, distribuce a užívání konopí může být součástí nelegální činnosti. My se tu bavíme výhradně a jedině o technickém konopí!