Jak maximalizovat výnos z konopí - Optimální vlhkost (5.)

V článku se budeme bavit o technickém konopí bez obsahu THC.

V minulých článcích jsme si řekli něco málo o teplotě či optimalizaci světla. V našem dalším článku nás čeká optimalizace vlhkosti, která je pro rostlinky konopí neméně důležitá. Pěstování CBD konopí je na vlhkosti, světle a teplotě úměrně závislé.

Jaká je optimální vlhkost pro pěstování konopí ?

Ideální hodnota vlhkosti je pro konopí okolo 60 %. To je hodnota, která vede (společně s dalšími faktory) k absolutně nejvyšší výnosnosti. Je ale jasné, že tato hodnota se v domácích podmínkách může hůře udržovat. Proto se laikům doporučuje hodnota vlhkosti někde okolo 50-70 %, ani více, ani méně. Tento rozptyl je dostatečný proto, aby se dal udržet v běžném pěstebním stanu při indoor pěstování.

Prakticky máme pěstební box, ve kterém jsou ideální podmínky světla i tepla. V tuto chvíli rostlina konopí produkuje obrovské množství vody. I z tohoto důvodu je potřeba, aby byly v tomto boxu otvory, kterými může přebytečná voda odcházet pryč. Zpravidla se jeden otvor nachází na spodní straně, druhý otvor pak na protější straně nahoře. Tím je zajištěn tok vzduchu, který s sebou odnese i přebytečnou vlhkost.

Proč vadí přebytek vlhkosti

Pakliže je vlhkost v pěstební místnosti příliš vysoká, vede to k tomu, že rostlina konopí může začít i vadnout, bude trpět na choroby a její výnosnost tak nebude v žádném případě optimální. Pro pěstování konopí doma je tedy udržení optimální vlhkosti velice podstatné.

Otvory v pěstebním boxu nejsou pouze na řízení vlhkosti

Otvory neslouží pouze k tomu, aby se snížila celková vlhkost okolo rostlinek. Vzhledem k tomu, že již máme optimalizované světlo, dochází k tomu, že je okolo rostlinek konopí také velké teplo, což je velmi nežádoucí při pěstování konopí pod umělým osvětlením, především pokud jde o výbojky. U LED osvětlení pro rostliny problém s přebytečným teplem tak často nenastává. Pomocí těchto otvorů tak dojde také k tomu, že se rostlinka ochlazuje.

Proto tedy měřte obě veličiny v boxu. Ať už teplotu, která se nesmí dostat nad 30 stupňů celsia nebo vlhkost, která by se neměla dostat nad hranici 70 %. V případě potřeby pak můžete otvory uzavírat nebo otevírat podle toho, jaké podmínky v boxu zrovna panují.

Jak poznám dobrý tok vzduchu

Obecně se toku vzduchu říká vítr, logicky ale nebudete mít uvnitř pěstebního boxu vítr. Tok vzduchu je ideální pro případ, že se listy rostliny mírně pohybují, což odpovídá toku asi metr za sekundu. Více nebo méně už by mohlo znamenat problém s vlhkostí, teplotou ale také poničením samotné rostlinky. "Vítr" neboli tok vzduchu, který také pomáhá s udržením optimální vlhkosti v boxu zajistíme pomocí nějakého cirkulačního ventilátoru, který umístíme k rostlinám konopí.

Už jste někdy řešili zda se vyplatí přidávat externí oxid uhličitý do pěstební místnosti ? V dalším článku na téma CO2 vám vysvětlíme proč a za jakých okolností rostlina vyžaduje více CO2 a kdy je přidávání oxidu uhličitého úplně zbytečné.

Tento článek je určen výhradně pro vzdělávací a informační účely. Jakékoli informace týkající se pěstování konopí jsou poskytovány s cílem zlepšit zemědělské postupy a nejsou zamýšleny k propagaci, podpoře nebo navádění k nelegálním aktivitám. Pěstování, distribuce a užívání konopí může být součástí nelegální činnosti. My se tu bavíme výhradně a jedině o technickém konopí!