Jak maximalizovat výnos z konopí - Oxid uhličitý aneb CO2 (6.)

V minulých dílech této série jsme si řekli něco o vlhkosti, teplotě a světle. V dnešním díle našeho seriálu o pěstování konopí se podíváme na to, jak přidávat a udržovat optimální hladinu oxidu uhličitého, který je nesmírně důležitý pro fotosyntézu rostlinek.

Oxid uhličitý před objevením fotosyntézy

To, že je oxid uhličitý pro rostlinku enormně důležitý, víme již od dob objevení fotosyntézy. Optimální hladina oxidu uhličitého totiž významným způsobem pomáhá růstu rostlin v laboratorních podmínkách. V domácím prostředí je obohacování vzduchu pomocí oxidu uhličitého poměrně obtížné ale možné.

Oxid uhličitý je pro rostlinu jako kyslík pro lidi

Pokud nemáte zajištěné dostatečné odvětrávání v pěstební místnosti způsobíte tím, že rostlina dostupné CO2 vyčerpá a začne se "dusit" při nedostatku oxidu uhličitého. Proto je vždy důležité mít zavedenou vzduchotechniku. Pokud pěstujete ve skříni bez vzduchotechniky, doporučil bych přidávat rostlinám dodatečné CO2.

CO2 je prospěšný, ne nutný

Mít optimální hladinu oxidu uhličitého je pro růst rostlinky rozhodně prospěšné. Není to ale tak nutné, jako v případě předešlých parametrů, které ovlivňují růst rostliny konopí opravdu zásadním způsobem.

Pokud bychom se podívali na problematiku pohledem vědeckým zjistíme, že koncentrace CO2 by měla být v pěstební místnosti okolo 400 ppm. Tuto hodnotu naměříte i v běžném pokoji doma. K udržení této hodnoty v pěstebním stanu nám poslouží správná ventilace. To jen podtrhuje důležitost dobrého větrání a přísunu vzduchu pro rostlinu obecně.

Závěrem

Vidíte, že průduchy v pěstebním boxu, které jsme zmínili v minulém díle jsou vlastně užitečné hned pro několik aspektů, které ovlivňují růst rostliny. Na rozdíl od předešlých parametrů, hladina oxidu uhličitého se v domácím prostředí velmi obtížně upravuje. Pokud ale zajistíte dostatečný tok vzduchu, bude to pro pěstování konopí pod umělým osvětlením stačit.

Další díl se zabývá tvarováním rostlin.