Jak maximalizovat výnos z konopí - Tvarování rostlin (7.)

Tento článek je určený spíše mírně zkušenějším pěstitelům, přesto je ale dobré i do začátku vědět jak pomoci rostlině k většímu výnosu. Stříhání, prostřihování nebo zastřihování je praktika, při které rostlině působíme lehký stres. Je tedy potřeba aby rostlina byla všeobecně zdravá a nebyla do té doby špatně hnojená, napadená škůdci atd. V tomto případě bychom mohli rostlině akorát ublížit a rostlina by naopak měla ještě menší výnos.

Stříhání(Topping) vs. prostřihování: Jaký je v tom rozdíl?

Hranice mezi toppingem a prostřiháváním je velmi malá. Topping bereme jako odříznutí hlavního stonku rostliny tak, aby jsme ji přinutili růst keřovitě, což nám zajistí lepší zdraví rostliny a větší výnos. Prostřihávání je odstraňování listů a větví marihuany, které jsou mrtvé nebo nedostávají mnoho světla, takže rostlina může soustředit svou energii na produkci palic v jiných oblastech.

Hranice mezi těmito dvěma způsoby je malá, protože pěstitelé často dělají obojí současně.

Proč je potřeba stříhat rostlinu?

I když se může zdát zvláštní odříznout a vyhodit část vaší rostliny konopí, stříhání je nezbytné pro udržení zdravých rostlin a pro získání kvalitních výnosů. Pokud rostlinu marihuany necháte růst samotnou, poroste vertikálně a zaměří svou energii na jeden hlavní stonek. Výsledkem bude jedna obří palice nahoře s menšími palicemi na hlavním stonku. Další palice budou malé a nekvalitní. Celkový výnos rostliny bude tedy malý.

Topping se provádí během vegetativního stádia, aby pomohl redistribuovat růstové hormony z hlavního stonku do postranních větví. Odříznutím hlavního stonku rostlina přesměruje svou energii na postranní větve, díky tomu budeme mít místo jednoho hlavního stonku, dva stejně silné.

Kdy s tím začít?

Počkejte až rostlina bude mít alespoň 4 patra, ideálně zastřihněte rostlinu nad 5 patrem. Je důležité počkat na chvíli až bude rostlina dost silná na to aby zvládla lehčí stres. Opakování není problém, jen vyčkejte na to, než se rostlina po posledním zastřihnutí zotaví. Může to trvat i pár týdnů.

Jaký to má vliv na výnos?

Hustý tvar rostliny umožňuje, aby světlo dopadalo rovnoměrněji na všechny větve, protože rostlina konopí je široká a není vysoká a tudíž všechna místa dostanou stejné množství světla. S jedním svislým stonkem získá hlavní palice hodně světla, ale spodní větve a palice budou zastíněné a tudíž budeme mít na spodních patrech nekvalitní výnos.

Čím nejlépe zastřihnout rostlinu?

Nástroje na stíhání rostlin by měli být dezinfikované aby se zabránilo infekci. Ať už použijete nůžky nebo skalpel, platí zde pravidlo: čím ostřejší tím lepší. 

Fiming nebo Topping?

Topping je osvědčená praktika zastřihování, kterou požívá většina pěstitelů. Existuje ale také varianta zvaná fiming, která začala jako nehoda, od toho také název FIMing (f*ck i miss). 

Rozdíl mezi těmito metodami je místo zastříhnutí. Zatímco u toppingu zastřihujeme rostlinu těsně nad rozvětvením. U fimingu zastřihujete vrcholek rostliny (viz. obrázek). Technika fimingu funguje skvěle pro pěstitele konopí v malých prostorách, kteří se snaží maximalizovat výnosy. Pevné rostliny však budou potřebovat více podpory. Rostliny stříhané technikou topping jsou stabilnější a mají silnější strukturu větví, vyžadují méně podpory.

zastrihovani

Proč prostřihávat rostlinu?

Jak bylo uvedeno výše, prostřihávání odstraňuje listy a větve konopí, které jsou mrtvé nebo nedostávají mnoho světla. Opět se může zdát zvláštní záměrně odřezávat části vaší rostliny, ale bez správného množství světla budou palice špatné kvality. Odříznutí těchto větví umožní rostlině přesměrovat svou energii na kvalitní palice, které dostanou více světla. Chcete ořezat žluté nebo uschlé listy? Určitě to udělejte, nemají žádné využití a pouze plýtvají rostlině energii.

Prostřihávání vytváří otevřený prostor uprostřed rostliny marihuany, což umožňuje volněji proudit vzduch a světlo zde proniká hlouběji. Rostlina bude zdravá, živá a může produkovat více kvalitních palic. Při prostřihávání konopí využijte příležitosti a pozorně si prohlédněte své rostliny a zkontrolujte jejich zdraví. Hledejte škůdce, nedostatek živin a problémy s půdou.

V raných fázích růstu je rostlina dostatečně malá a většina listů bude dostávat dostatek slunečního světla. Rostliny podpořte stříháním tak aby začali mít keřovitý tvar. Jak rostlina roste, získáte lepší představu o jejím celkovém tvaru. To vám dá představu o tom, kde vyrostou kvalitní palice, abyste mohli odříznout nepotřebné části rostliny. Od tohoto okamžiku až do začátku fáze květu můžete své rostliny aktivně prořezávat.

Můžu prostřihávat během fáze květu?

Jakmile se dostanete do fáze květu, musíte z větší části s prostřiháváním přestat, protože to může snížit velikost a kvalitu vašich palic. Lehké prořezávání lze provést k vyčištění malých spodních větví, které nedostanou mnoho světla a odumřelých žlutých listů.

Jak prostřihávat rostliny marihuany

Vezměte nůžky, nůž, skalpel nebo jiný ostrý nástroj a dezinfikujte je (rostlina tak zůstane zdravá a zabrání se infekci a poškozen). Kvalitní palice rostou tam, kde rostlina dostává hodně slunečního světla a proudění vzduchu, zejména v horní části rostliny. 

  1. Nejprve odstraňte velké větve. To vám umožní uvolnit prostor před zahájením podrobné práce. Začněte s větvemi na spodní straně rostliny, ty nedostávají dostatek slunečního světla a nikdy se nestanou plně vyvinutými pupeny.
  2. Odřízněte větve, které budou zastíněné. To může zahrnovat větve uprostřed rostliny nebo jiné, které nedostanou světlo, v závislosti na vašem pěstebním prostoru, zda používáte síť apod.
  3. Ořízněte všechny malé nebo odumírající větve nebo listy.