Jak maximalizovat výnos z konopí - Optimalizace světla (2.)

Optimalizace světla

Vítáme vás u druhého článku, ve kterém se budeme věnovat optimalizaci světla. To je pro růst rostlinek velmi důležité a možná vůbec nejdůležitější. Proto byste tomuto parametru měli věnovat dostatek času a péče. Bez světla vám rostlina žádný výnos nepřinese.

Proč řešíme světlo?

Jakmile zapneme pěstební osvětlení a začne na rostlinku dopadat světlo, rozproudíme tzv. vodní tok rostlinou. Množství přijatého světla rostlinou je přímo úměrné k tomu kolik vody rostlina bude čerpat skrz kořenový systém až do svého vrcholu. Prakticky na světle pak záleží také všechny další parametry. Proto je optimalizace světla nesmírně důležitá. Chceme mít zajištěný lepší růst a větší výnos? Pak potřebujeme optimalizovat světlo.

Světlo jako takové můžeme vyjádřit také jako denní integrál světla, dále DLI (z angl. Day Light Integral). Platí, že čím je DLI větší, tím by měla být větší také výnosnost rostlinky. Pokud bychom měli vyjádřit nějakou exaktní hodnotu, pak mají rostlinky nejvyšší výnosnost v případě, že je DLI ≈ 60. Více světla zvyšuje výnos rostlin už pouze nepatrně v porovnání s náklady na provoz vnitřního osvětlení. Že stále nevíte o čem je řeč? Pro lepší představu lze říct, že hodnota DLI 60 představuje nádherný letní den bez jediného mráčku. V Luxech bychom tuto hodnotu vyjádřili někam okolo 90 000lx.

poznámka z redakce: Hodnoty LUX vyjadřují množství osvětlení pro lidské oko, DLI vyjadřuje hodnoty osvětlení pro rostliny. Proto se držme hodnot DLI.

Musím vždy zajistit tolik světla?

Víme, že DLI na úrovni 60 je absolutní optimum pro maximalizace výnosu konopí. Rostlinám jako takovým se daří také okolo hodnoty 30. Výnosnost v takovém případě není ideální a proto bychom se měli snažit poskytnou rostlinám opravdu maximum světla každý den. Pokud budete podporovat výnosnost konopí světlem, musíme optimalizovat také ostatní podmínky pro život rostliny, aby to celé mělo smysl.

Je proto vhodné změřit intenzitu světla v prostředí, kde rostlinu pěstujeme. Takzvaný denní integrál světla je možné vypočítat. Protože ale mnohé společnosti zjistili, že je světelná účinnost pro výnosnost rostliny opravdu velmi důležitá, vyvinuli přístroje, které tuto účinnost umějí změřit a výsledek vám sdělit i bez složitých matematických výpočtů.

Apogee

Pro někoho možná neznámé slovo. Apogee je ale právě onen profesionální přístroj, který vám dokáže změřit světelnou účinnost - PPFD. Je složený z kvantového čítače a vyhodnocovacího zařízení. Tento přístroj dokonce umožňuje pomocí Bluetooth posílat výsledky měření do vašeho mobilního telefonu. Ve výsledku již uvidíte přepočtený denní integrál světla, takže nemusíte nic počítat. Jen se podíváte na to, zda má rostlina dostatek světla.

Tento popsaný profesionální přístroj je ale pro většinu z nás zbytečný a jeho využití najdeme spíše v laboratoři, to především díky své pořizovací ceně ve vysokých desítkách tisíc korun. Pro většinu z nás dává smysl běžný Apogee Instruments MQ-500, který najdete u nás v sortimentu v kategorii měření osvětlení.

Přepínání rostlin - fáze růstu a fáze květu

V této kapitole vynecháme sáhodlouhé polemizování na téma "jaké spektrum je nejlepší pro pěstování rostlin". Spektrum světla pro rostliny rozebíráme mnohem detailněji v jiných samostatných článcích a v této sérii se k němu možná vyjádřím později. Ve zkratce se profíci shodli na tom, že lepší je používat plné spektrum (bílé světlo jako má slunce), protože díky tomu jste schopni spatřit škůdce či jiné nemoci, které napadají rostlinu. Spektrálním světlem (fialová barva světla díky mixu specifických diod) dosáhnete lepší efektivity, ale můžete přehlédnout napadení rostliny škůdcem a ve finále Vám rostlina může zajít.

Nejdůležitější faktor z biologického hlediska pro přepnutí rostliny z růstu na květ  je fotoperioda a o té je tu řeč !

Fáze růstu - "VEG"

V této fázi udržujte fotoperiodu ve stavu 18/6. Je to nejznámější a nejpoužívanější fotoperioda, která nám říká, že máme na rostlinu svítit intenzivně 18 hodin a 6 hodin dát rostlině tmu. Nemusíte si lámat hlavu nad tím, zda se vyplatí tento ustálený koncept nějak upravit, rovnou Vám to prozradíme. Stručně jde jen o to, abychom dali rostlině dlouhou fotoperiodu aby poznala rozdíl při přepnutí na květ. Pokud svítíte na rostlinu ve fázi růstu 24 hodin - je to také možnost za určitých podmínek, ale nedoporučuji to. Ve výsledku to není efektivní řešení, protože utratíte více financí za provoz světel a také tomu musíte přizpůsobit závlahu a další faktory.

12 hodin světla, 12 hodin tmy - "BLOOM"

Ve fázi květu je nejdůležitější a nejefektivnější udržet fotoperiodu 12/12. Pro rostlinku v květu je nejpřirozenější, pokud jí na 12 hodin dopřejete maximální množství světla a dalších 12 hodin prakticky absolutní tmu. Pokud tedy umístíte přístroj Apogee k rostlinám, můžete poměrně snadno zjistit, zda je osvětlení opravdu dostatečné - jak bylo zmíněno výše. Vše vidíte přímo na přístroji, takže máte všechna potřebná data přímo na očích. Nejoptimálnější osvětlení (PPFD), které byste měli udržet ve fázi květu je cca 1500 μmol/s/m² ≈ 60 DLI.

Testování osvětlení ve fázi květu probíhalo i s vyššími hodnotami DLI, které byly rovny až 2000 μmol/s/m². Výnos z konopí stále stoupal, ale i v laboratorních podmínkách bylo velmi obtížné udržet vyvážné ostatní faktory pro pěstování, hlavně zavlažování a klima v místnosti.

Barva světla aneb spektrum barev je pro rostliny důležité

Už jsme si řekli, jak moc je světlo důležité proto, aby rostlina konopí skutečně dobře rostlo. Proto se mohlo mnoho z vás na začátku našeho seriálu zeptat, jakou barvu by světlo mělo mít. Pro domácí pěstování se však nejlépe hodí světlo… bílé! Běžně se doporučují světla s mixem modré a červené což tvoří fialovou barvu, pro domácí pěstování v běžných podmínkách se ale doporučuje světlo s bílým plným spektrem.

Proč tedy zvolit bílé světlo před fialovým?

Odpověď je jednodušší než byste čekali. Díky bílému světlu budete schopni včas diagnostikovat problém u rostliny. Případné odlišnosti v rámci barvy listu, což vám může pomoci především při hnojení. Nebo se k rostlině mohou dostat škůdci při použití nekvalitního substrátu, to byste pod fialovým spektrem jen těžko zachytili. Tímto jsme snad odpověděli na všechny vaše otázky v druhé kapitole Jak maximalizovat výnos z konopí - Optimalizace světla.

Závěrem

K tomu, abyste skutečně maximalizovali výnos rostlin, budete potřebovat snažit se dostat denní integrál světla (DLI) na hodnotu ideálně okolo 55-65. Není tedy nikdy od věci změřit si úroveň světla za pomoci přístroje Apogee a podle potřeby pak upravit světlo tak, abyste získali optimální výsledky.

Pro ty línější z vás rychlý tip: na metr čtvereční pěstební plochy vám bude stačit 250 - 300W LED světlo pro pěstování.

V další kapitole seriálu si popíšeme jak velký vliv na životní cyklus rostliny a maximalizaci výnosu má teplota a jaké jsou optimální hodnoty konkrétně pro konopí dle několikaletého vědeckého výzkumu.

Zajímává vás jestli rostlina v noci potřebuje úplnou tmu nebo trošku světla neuškodí nebo naopak pomůže? Mrkněte na další díl této série, která se věnuje světelnému znečištění a jeho vlivu na konopí.