Jak maximalizovat výnos z konopí - Světelné znečištění pro rostliny (3.)

Rostliny potřebují úplnou tmu v určitých životních fázích, stejně jako člověk potřebuje tmu na spánek. Nyní si řekneme něco o tom, jak chránit rostlinu konopí před světelným znečištěním a proč je to tak důležité. Na tyto fakta ukazují nejnovější vědecké studie.

V noci má být tma

V noci má být prostě tma. To platí jak pro lidi, tak i pro rostliny. K tomu, aby k rostlinám nešlo v noci žádné světlené znečištění, doporučuje se pěstební box pořádně zaizolovat a utáhnout vščechny průduchy.

Jestliže toto uděláte, zajistíte rostlince tmu. Avšak, nemůžete si být zcela jistí, že je to tma dokonalá. Rostlinka zdánlivě prospívá, kvete a tak dále. Proto je vhodné pro pěstování konopí doma využít také další šikovný přístroj, který vám pomůže měřit případné světelné znečištění.

Šikulka od Apogee

V jednom z našich článků jsme se věnovali kvantovému přístroji od značky Apogee, pomocí kterého jste byli schopni měřit správnou intenzitu světla. Tento druhý přístroj je prakticky totožný s prvním, jen je mnohem citlivější právě na stopové světlené znečištění.

Pokud si chcete být jistí, že má konopí skutečně požadovaných 12 až 14 hodin světla a 12 až 10 hodin tmy, pak se vám budou oba přístroje rozhodně hodit. A proč je tak důležité dodržovat cyklus zhruba 12 hodin? Je důležitý zejména proto, aby mohlo dojít ke změně od vegetativního růstureprodukčnímu růstu. Co to znamená?

Konopí se nám mění

Poté, co konopí přejde z vegetativního růstu, tedy růstu, kdy se tvoří vše podstatné proto, abyste mohli mít velkou sklizeň, bude potřeba zkrátit dny, tedy dobu svícení. Jakmile ale konopí přejde do reprodukčního růstu, čeká vás asi osmitýdenní období sklizně. K tomu, abyste se dostali do tohoto období potřebuje rostlina hodně světla.

Jakmile se ale dostane do reprodukčního růstu, je mnohem lepší spíše dny zkrátit, čímž dosáhneme vyšší výnosnosti. Musíte proto najít optimální bod, při kterém přepnete z dlouhých na krátké dny. Pokud tak učiníte příliš brzo, snížíte si výnos. Pokud později, rostlina bude zbytečně velká a nebude moci všechny živiny a vše podstatné efektivně vkládat do výnosu.

Během květové (reprodukční) fáze je velmi důležité dodržet období tmy opravdu temné. Z nejnovějších vědeckých studií vyplývá, že i kontrolka u bezpečnostní kamery může narušovat život rostlin. Pokud nechcete investovat do zařízení apogee, tak se alespoň ujistěte, že v noční fotoperiodě je uvnitř pěstební místnosti totální tma.

Závěrem

Ačkoli nejsou přístroje od Apogee nejlevnější, pokud chcete CBD konopí skutečně pěstovat ve větším, neobejdete se bez nich. Pro domácí podmínky a zvýšení výnosu je to jednoznačně skvělá volba. Snažte se proto rostlině dopřát skutečně dostatek světla i tmy, pomůžete tak maximalizovat výnos.

V dalším díle ze série maximalizace výnosu si povíme o tom jak zásadní vliv má teplota v pěstební místnosti na vývoj konopí a celkovou sklizeň. Také si řekneme proč je důležité udržovat stejnou teplotu kořenů jako celé rostliny.