Proč zvolit LED světla pro kultivaci rostlin? (pěstování rostlin pod umělým osvětlením)

Proč zvolit LED světla pro kultivaci rostlin?

Pokud přemýšlíte jaké zvolit pěstební světla, tak v dnešní době jedině LED. Díky této technologii jsme schopni nastavit přímo na míru jaké světlo (konkrétní vlnovou délku) má daný čip vyzařovat. Tím pádem jsou LED pěstební světla schopny dát rostlinám přesně to, co potřebují a to během kterékoliv fáze růstu.

Informace o Wattech

Nenechte se zmást - Watty, které jsou uvedeny na LED světle, nemusí být přesně to, co chcete nebo očekáváte. Pokud je na něm napsáno 1000 wattů, bavíme se zde o nejvyšším možným výkonu, který budete moci využít. Proto je dobré sledovat spíše skutečnou spotřebu, nikoliv to, co se píše na obale.

Vlnová délka světla

LED světlo dá vašim rostlinám přesně takové světelné spektrum, které potřebují. Rostliny v přírodě přijímají světlo z celého spektra vlnových délek. Jde například o ultrafialové světlo a infračervené záření. Mezi nimi je fialová,  modrá, zelená, žlutá, oranžová a červená. Každá fáze růstu si žádá jiný poměr světelného spektra.

Co jsou LED světla s plným spektrem?

Abychom rostlinám poskytli vše, co pro zdravý růst potřebují, budeme potřebovat celou škálu LED diod. To znamená, že byste rozhodně neměli volit jen jeden druh vlnové délky světla - jde o obrovskou chybu. Naštěstí existují LED svítidla s celým spektrem světla. Taková svítidla jsou přesně určena pro pěstování a za účelem kultivace rostlin. Tyto speciálně navržená svítidla dají vašim rostlinám modré, červené, bílé a také ultrafialové světlo. Kombinují tak různá spektra v různých fázích růstu.

Barvy spektra

Je důležité dát vašim rostlinám přesně to, co potřebují, což jsou často nejrůznější spektra světla. Je potřeba vybrat správné barvy. Právě proto se společně podíváme na nejrůznější barvy a povíme si, která je nejlepší v konkrétní fázi růstu. Vhodnost světelných zdrojů pro fotoperiodické ozařování je hodnocena indexem fotoperiodické radiace. To je procentuální podíl záření v rozmezí vlnových délek 550nm až 760nm, které aktivují fytochromy red a far, k fotosynteticky aktivnímu záření v rozmezí vlnových délek 365 až 830nm (FAR).

Červené světlo (630nm)

  • Červené LED diody jsou v rozmezí 600-640 nm podpoří nejen růst vaší rostliny, ale také její kvetení. S červeným světlem to však nepřehánějte - během vegetativního růstu vám nepomohou.

Bílé světlo (4000 - 5000K)

  • Bílé LED diody vyvolávají mezi pěstiteli už dlouhá léta spory a rozdělují je do dvou skupin. Do první, která je označuje za prospěšné a do druhé, ve které mají pěstitelé odlišný názor. Budeme naprosto upřímní - bílé LED světlo je velmi důležité a rozhodně by nemělo ve vaší místnosti určené pro pěstování chybět. Pokud byste do své místnosti zvolili pouze modrou a červenou barvu, při tomto spektru byste nebyli schopni rozeznat na vašich rostlinách problém. Proto je bílé pěstební světlo velice důležité.

Modré světlo (450nm)

  • Rozmezí střední od 400nm. Modré LED diody jsou nejlepším pomocníkem během vegetativního růstu. Modré světlo by mělo dominovat při pěstování sazenic, řízkování nebo v ranném růstu rostliny. Rozhodně ho však nepoužívejte ve velkém množství během fáze kvetení a tvorbě plodů.

Ultrafialové světlo (395nm)

  • Ultrafialové světlo rozhodně stojí za zkoušku. Je totiž dokázáno, že právě ono dokáže v plodech vybudit více prospěšných látek.

Ideální kombinace světelného spektra v poměru červená:modrá - 55% červené LED diody (660nm), 20% červené LED diody (630nm), 15% modré LED diody (470nm), 10% modré LED diody, (425 nm).

LED čipy, aneb zázrak pro vaše rajčata

Pokud jste vášnivým pěstitelem rajčat nebo papriček, LED osvětlení pro vás bude rozhodně tou nejlepší volbou. Můžete jej umístit tak blízko k rostlinám co to jen jde, díky čemuž bude průnik světla do listů a plodů mnohem intenzivnější. Díky tomu bude vaše rostlina růst mnohem rychleji a kvalitněji. LED pěstební osvětlení je hotovým zázrakem pro vaše rajčata. Jakmile totiž rostliny obdrží to správné světlo, jejich plody budou obsahovat až dvojnásobek Vitaminu C, což se velmi projeví i na jejich chuti a rajčata z velkých řetězců už chtít nebudete. Samozřejmě jde vše ruku v ruce - lepší světlo se rovná větším, kvalitnějším a chutnějším plodům obsahujících mnoho vitamínů.