Kompletní průvodce nemocemi rostlin při pěstování indoor

Pěstování rostlin v interiéru je skvělý způsob, jak si vytvořit příjemné prostředí doma nebo v kanceláři. Nicméně, rostliny nejsou přirozeně imunní vůči různým nemocem, které by je mohly postihnout. Ať už pěstujete rostliny doma z ekonomických důvodů, jakožto pěstování papriček v boxu, protože prostě jsou lepší a vyjde to levněji než ze supermarketu, nebo jste vášnivý pěstitel pokojovek a libujete si ve vaší domácí džungli, tento článek vám pomůže předcházet snížené produkci nebo úhynu rostlin kvůli napadení chorobami. V tomto článku se podíváme na různé typy nemocí, které mohou postihnout vaše rostliny, a jak je léčit či jim rovnou předcházet.

10 Základních tipů pro prevenci před nemocemi rostlin

 1. Kontrola nových rostlin: Používejte kvalitní (nezestárlá) semena, před přidáním nového klonu do pěstírny důkladně zkontrolujte zda již v této první fázi neprojevuje příznaky nemoci.
 2. Správné zalévání: Předcházejte přelití rostlin, zabráníte tím příliš vlhkému prostředí, ve kterém se škodlivým plísním daří.
 3. Dostatečné osvětlení: Pro optimální fotosyntézu a růst rostlin je nutné zajistit rostlinám dostatek světla.
 4. Větrané prostředí: Pro snížení vlhkosti a rizika plísní je důležité udržovat dobré větrání a cirkulaci vzduchu.
 5. Kvalitní půda: Používejte sterilní půdu a substráty s dobrým odvodem přebytečné vlhkosti.
 6. Nářadí a hygiena: Při manipulaci s různými rostlinami sterilizujte nářadí a ruce které přijdou do styku s rostlinami.
 7. Pravidelná kontrola: Pravidelně provádějte inspekce rostlin na příznaky nemocí nebo škůdců.
 8. Správné hnojení: Pozor na přehnojení v dobrém mínění, že rostlině pomůžete a používejte hnojiva v doporučených dávkách.
 9. Přesazování a prořezávání: Pravidelně provádějte přesazování a odstraňujte mrtvé nebo postižené části rostlin.
 10. Izolace nemocných rostlin: Nemocné rostliny rychle izolujte od zdravých, aby se zabránilo šíření nemocí.

Choroby rostlin, seznámení s tématem

Vědomí, že vaše rostlina má symptomy rostlinné choroby může být nepříjemné a stresující. Onemocnění může vážně ohrozit zdraví a prosperitu vašich rostlin. Mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou bakterie, viry, houby nebo škůdci. Je důležité včas rozpoznat příznaky a zahájit vhodnou léčbu. V horších případech nebo pozdním řešením problému může rostlina zahynout, proto i menší změny na listech berte raději v potaz.

Proč je důležité být dobře obeznámen o chorobách rostlin

 • Rychlá diagnostika: Pokud budete obeznámeni o všech běžných chorobách rostlin o kterých si v tomto článku řeknem, budete schopni rozpoznat nemoc, rychleji můžete zahájit léčbu. Některé nemoci se rychle šíří a mohou napadnout i ostatní dosud zdravé rostliny.
 • Prevence šíření: Některé nemoci se mohou snadno přenášet na další rostliny v prostoru. Včasná diagnostika a izolace nemocné rostliny může pomoci zabránit šíření.
 • Optimalizace růstu: Zdravé rostliny rostou značně lépe a produkují více květů a plodů. Pokud znáte možné známky nemocí, můžete podniknout kroky k optimalizaci podmínek pro růst.
 • Šetření nákladů: Některé nemoci mohou být při zanedbání dlouhodobého charakteru či dokonce fatální pro rostliny, což by vás donutilo je nahradit, to vás stojí zbytečné náklady navíc.
 • Bezpečnost: Některé nemoci rostlin mohou být nebezpečné i pro lidi nebo zvířata, například určité formy plísní.
 • Estetická hodnota: Nemocné rostliny často ztrácí svůj estetický vzhled, což může být problém, pokud rostliny pěstujete pro dekoraci.
 • Vědecký a ekonomický význam: V případě pěstování rostlin pro komerční účely k jejich následnému prodeji, nebo pokud jde o vědecký výzkum je znalost nemocí rostlin nezbytná pro úspěch projektu a k udržení ziskovosti takového projektu.

Jaké jsou největší rizika pro semínka a sazenice?

 • Houbové onemocnění: Vyhýbejte se uložení semínek do příliš vlhké půdy. Používejte fungicidní spreje speciálně určené pro sazenice a semínka, pokud je to nutné.
 • Bakteriální infekce: U sazenic použijte sterilní půdu a zálivku. Pokud je to možné, použijte baktericidní spreje, které jsou bezpečné pro mladé rostliny.
 • Virové onemocnění: Před sázením vždy zkontrolujte semena a sazenice na známky virových infekcí, jako jsou deformované listy nebo skvrny. Viry jsou obtížně léčitelné, nejlepší je předejít infekci. Pokud je pozdě a zjistíte virovou nákazu izolujte rostlinu od ostatních.
 • Škůdci: Proti škůdcům použijte bezpečné insekticidy nebo biologické metody, jako jsou predátoři, kteří se živí škodlivým hmyzem.
 • Stres z Přesazování: Přesazujte sazenice opatrně, abyste minimalizovali poškození kořenového systému. Použijte kořenové stimulátory pro podporu růstu.

Látková minerální nerovnováha nebo závažná choroba rostliny ?

Přijdete k rostlině a vidíte že se s ní něco děje, zjišťujete, že něco není v pořádku. Listy vypadají zdeformovaně, jsou nažloutlé nebo na nich vidíte neobvyklé skvrny? V takovém případě se vynoří mnoho otázek a obav. Ta hlavní otázka zní: Je to způsobeno nerovnováhou minerálních látek, kterou lze snadno napravit, nebo se jedná o závažné onemocnění, které by mohlo ohrozit celou sklizeň?

Identifikace problému

Prvním krokem je správná diagnostika. Příznaky jako zakrslý růst, deformované listy, nebo změny v barvě mohou být jak důsledkem nemocí, tak látkové nerovnováhy. Pokud jste si jistí, že máte v pořádku pH, dodržujete zálivkový režim a hnojíte podle tabulek od výrobce, tak je pravděpodobné, že jde opravdu o chorobu na vaší rostlině. Na druhou stranu, pokud máte nekonzistentní zálivkový režim, nekontrolujete pH zálivky, nebo jste nedávno změnili hnojivo a vidíte tytéž symptomy, je pravděpodobnější, že se jedná "pouze" o látkovou nerovnováhu.

Nejčastější symptomy nemocných rostlin

Žloutnutí listů

Pokud si všimnete, že listy vaší rostliny začínají žloutnout, měli byste prvně zkontrolovat pH a EC hodnoty půdy. Žloutnutí je nejčastějším ukazatelem nedostatku dusíku, ale může také signalizovat problémy s příjmem dalších živin. V tomto případě doporučuji dvakrát si ověřit, zda hnojím dle předepsaných tabulek od výrobce. Pro jistotu proměřte pH a EC živného roztoku. 

Skvrny na listech

Skvrny na listech jsou obvykle snadno viditelné a měly by vás okamžitě upozornit. Mohou být známkou houbových nebo bakteriálních infekcí a vyžadují rychlou akci, jako je aplikace fungicidů nebo odstranění postižených listů. Nakažené listy odstraňujeme vždy co nejblíže u stonku abychom zajistili bezpečnost odstranění celé nákazy listu.

Zakrslý růst

Pokud vaše rostliny náhle zastaví růst nebo vyrůstají pomalu, je to jasný znak, že něco není v pořádku. Kor pokud tento příznak zaregistrujete u rostliny ve vegativní fázi, kdy by měla veškerou energii věnovat do růstu a bujení. Zakrslý růst může být způsoben nedostatkem živin, špatným osvětlením nebo dokonce ve výjimečných případech přítomností škůdců.

Vadnutí

Vadnutí rostlin je obvykle spojeno s problémy v zálivkovém režimu. Pokud listy vypadají smutně a ochable, zkontrolujte, zda není půda příliš suchá nebo naopak přelitá. Často se stává, že první reakce pěstitele na povadlé listy je okamžité zalití rostliny aby se vzpamatovala, nicméně důvodem povadlých listů je v takovém případě přelitá rostlina která nestíhá vlhkost odpařovat.

Spálené špičky listů

Pokud si všimnete, že špičky listů jsou hnědé a vypadají jako spálené, je to pravděpodobně známka přehnojení. V takovém případě byste měli snížit dávkování hnojiva a zvážit propláchnutí půdy.

Jak symptomy řešit

 • Analýza půdy a vody: Pro odhalení látkové nerovnováhy je užitečná analýza půdy a zálivkové vody. pH hodnota půdy: Pokud je mimo optimální rozsah pro konkrétní rostlinu, mohou být některé živiny pro rostlinu neabsorbovatelné.
 • Kontrola přidávaných živin: Podvyživená rostlina má zpomalený růst, slabý stonek a málo listů. Zatímco přehnojená rostlina může mít spálené špičky listů. V těchto případech může jít o komplexní problém vaší pěstírny a je potřeba kontrolovat poměr světla/vlhkosti/co2.
 • N-P-K Ratio: Věnujte pozornost hnojivu, které používáte. Zkontrolujte poměr dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K) zda odpovídá potřebám vaší rostliny.
 • Správná zálivka: Problém přehnojení, tak jako podhnojení může být spojeno s nesprávnou zálivkou. Zde bych odkázal zpět na bod č. 1.
 • Frekvence a Množství: Udržujte konzistentní zálivkový režim. Příliš mnoho vody může vyplavit živiny z půdy. Díky špatné zálivce může docházet k velkým výchylkám EC, což je hlavní ukazatel toho jak vaše rostlina dokáže přijímat živiny.

Opatření a náprava nemocné rostliny

Rozpoznání, zda vaše rostlina trpí látkovou nerovnováhou nebo chorobou, je klíčovým prvkem efektivní léčby. Pokud se ukáže, že problém spočívá v nerovnováze živin, nemusíte hned sáhnout po chemických prostředcích pro ochranu rostlin. Stačí postupně korigovat dávkování hnojiv a pečlivě sledovat, jak rostlina reaguje. V případě, že diagnostika odhalí chorobu, situace se stává vážnější a pravděpodobně bude potřeba použít fungicidy nebo jiné léčebné prostředky. Rychlá diagnostika a okamžitá intervence jsou v takovém případě klíčové. Každý problém vyžaduje specifický přístup a chybná diagnóza může situaci ještě zhoršit, proto je důležité jednat rychle a bezchybně.

Další choroby rostlin, které se mohou týkat spíše outdoor pěstitelů

Pokud pěstujete rostliny v interiéru, existuje několik dalších nemocí a chorob, na které byste měli dávat pozor. Kromě již zmíněných problémů na které můžete narazit, zde představujeme několik dalších častých nemocí a komplikací, které se mohou týkat i venkovních outdoor pěstitelů.

 • Plíseň šedá (Botrytis cinerea) Tato plíseň je známá pro svou schopnost rychle se šířit, zejména ve vlhkém prostředí. Její přítomnost často signalizuje hnědnutí a usychání okvětních lístků.
  • Léčba: Klíčová je prevence, ale pokud už k nákaze dojde, jsou účinné fungicidy.
 • Řasy v hydroponii Ze zkušenosti pěstitelů je známo, že řasy jsou častým problémem v hydroponických systémech, kde mají přístup k světlu a živinám.
  • Řešení: Mechanické čištění, filtrace vody, a použití peroxidu vodíku nebo germicidních svítidel.
 • Padlí:Tento houbový problém je známý svým charakteristickým bílým práškovitým povlakem na listech, který je těžko odstranitelný.
  • Léčba: Prevence je zásadní, ale pokud dojde k infekci, fungicidy jsou vaší nejlepší volbou.
 • Pythium a Phytophtora: Nejznámějším zástupcem těchto plísní je plíseň bramborová. Tento druh nemoci napadá především kořeny rostlin a může vést k jejich úhynu. Phytophtora infestans, známá jako plíseň bramborová, je jedním z nejznámějších zástupců. Způsobuje zahnědlé listy a deformaci plodů. Pokročilé stádium vede k odumření rostliny.
  • Léčba: Přípravky obsahující prospěšnou mykorhizní houbu Trichoderma se osvědčily v prevenci i léčbě. Kontaktní přípravky na bázi mědi jsou další možností.
 • Čerň rajčatová: Tento odolný druh houby preferuje teplé a vlhké prostředí. Měli byste dbát na pravidelné větrání pěstební místnosti jako prevence k této nemoci. Většinou se této nemoci už nezbavíte.
  • Prevence a Léčba: Doporučuje se pravidelné a dostatečné větrání skleníku. Chemické postřiky nejsou obvykle efektivní.
 • Plíseň salátová: Charakteristické jsou žlutohnědé až nažloutlé skvrny na vnějších listech, které později hnědnou.
  • Léčba: Aplikace měďnatých fungicidů a pravidelné větrání skleníku.
 • Mšice: Tyto škůdci se shlukují do velkých kolonií a mohou rychle poškodit rostliny.
  • Léčba: Použití vhodného insekticidu nebo přirozených predátorů jako je slunéčko sedmitečné.

Pokud jste nenašli informace o nemoci, kterou hledáte, srdečně vás zvu do naší kategorie v blogu na téma onemocnění rostlin a jak je řešit. Nachází se tam plno článků na různá témata, věřím, že najdete řešení, které hledáte.