Jak je to s LED osvětlením pro pěstování rostlin?

Jak je to s LED osvětlením pro pěstování rostlin a jaké jsou hlavní výhody?

LED světla mají skutečně velkou historii a to při užití v nejrůznějších odvětvích, v různých aplikacích. LED světla se nejčastěji využívala jako kontrolní světla na oblíbených elektronických spotřebičích, avšak v poslední době LED diody nalezly v moderním světě důležitější roli. Velmi oblíbené jsou především při pěstování ve vnitřních prostorách. Není tomu však ani tak dávno, kdy se používalo LED osvětlení pouze jako doplňkové osvětlení. Pěstitel používal výbojková světla a během různých fází růstu přidával určité spektrum nebo světelný výkon pomocí LED panelů. V dnešní době však existují už mnohem výkonnější a větší LED panely, které dokáží dodat dostatek světla pro celou místnost plnou rostlin. Výhod má toto umělé osvětlení skutečně mnoho a my se na ně teď společně podíváme.
 
Věřte či ne, seznam výhod používání LED pěstebních světel by mohl být skutečně dlouhý, tady si shrneme pouze to nejpodstatnější.
Začneme jednou z nejdůležitějších výhod a tou je ušetření prostoru.

Šetření prostoru při pěstování pod LED světly

Ostatní typy umělého osvětlení často zaberou skutečně mnoho místa, nejsou vzhledově pěkná a navíc vyžadují nejrůznější přídavná zařízení, jako například chladící systémy a silné ventilační napojení po celém pěstebním prostoru. LED světla však vypadají skutečně dobře a v celé místnosti určené pro pěstování rostlin ušetří mnoho místa, což uvítá každý pěstitel. Prostor je velmi důležitý - čím lepší budete mít k rostlinám přístup, tím snadnější pro vás bude se o ně starat.

Nízká provozní teplota LED světel

Teplota je pro rostliny neuvěřitelně důležitá. Každá rostlinka potřebuje svou teplotní pohodu a jakmile ji nedodáte, může dojít k brzkému úhynu. LED světla mají malý ztrátový tepelný výkon a nedochází k přehřívání celé pěstební místnosti, jak tomu většinou je především u výbojkových světel. Obrovskou výhodou je také samozřejmě účinnost. Tradiční formy umělého osvětlení mají sice vysoký výkon, ale to je většinou tak vše - jejich účinnost je často minimální. Přesně proto se LED osvětlení dostává v posledních letech do popředí a získává si obrovskou oblibu. Kromě toho má vysokou životnost. 

LED světla svítí tak, jak chcete aby svítila

Toto tvrzení se o slunci však říct nedá. Jakmile použijete čipy vhodné barvy, můžete svítit přesně tak, jak rostliny maximálně využijí. LED světla mají výhodu toho, že rostliny využijí až dvojnásobně více světla, než například z výbojky nebo zářivky. Rostliny reagují na různé vlnové délky světla odlišnými způsoby. Modré světlo způsobuje kompaktní růst, červené a fialové světla podporují hustí a robustnější květy. Na rozdíl od slunce, LED světlem můžete ovlivnit to, do jaké podoby vaše rostliny vyrostou. Jak všichni dobře víte, počasí bohužel nejde ovlivnit. Mnoho srážek koncem léta může způsobit plíseň na plodech. Při pěstování ve vnitřních prostorách nemusíte nahodilé klimatické změny venku vůbec řešit.

Bohatá sklizeň

Další obrovskou výhodou je větší sklizeň. Ať se snažíte sebevíc, vaše outdoorová sklizeň nebude nikdy tak velká, jako ta, kterou byste pěstovali pod LED světly v indoor prostředí. Rostliny, které vypěstujete pod lampou, mají pronikavější, intenzivnější chuť a jsou silnější. Co se úrody týče, ta je samozřejmě větší. Nejen kvůli tomu, že pěstování pod LED světly je efektivnější a pro vaše plodiny lepší, ale také díky tomu, že plodiny, které byste pěstovali venku, sklidíte jednou za rok, zatímco pod LED světly můžete pěstovat a sklízet ročně hned několikrát. 

Jak je to se škůdci?

S těmi se můžete setkat jak při outdoorovém pěstování, tak i při pěstování indoor. V tomto ohledu máte ale větší výhodu během indoor pěstování. V domácí pěstírně totiž není tolik nástrah a rizik jako venku, kde se škůdci a bakterie pohybují zcela volně. U indoor pěstování je odstraňování nežádoucích nepřátel mnohem jednodušší. Škůdce, který se objeví u vás doma, tam bude tak dlouho, dokud ho nezlikvidujete.