Co je to full-spectrum, neboli plnospektrální svícení pro rostliny? Jaké jsou alternativy?

Zrovna uvažujete, že zakoupíte LED svítidlo pro vaší domácí flóru o kterou se pečlivě staráte, ale nastává otázka "Jak mám vybrat vhodné světlo pro rostliny?".

Zde se budeme zabývat pouze tou nejdůležitější částí, která vám vysvětlí pojmy se kterými se setkáte u nás na webu, pokud se budete rozhodovat kdy zvolit spektrální nebo fullspektrální svícení, abyste věděli po čem sáhnout. Vysvětlovat a selektovat všechny možné parametry, které stojí za pěstebními světly by bylo na delší povídání, na to sem přidáme v průběhu celý samostatný článek.

Nejprve si ujasníme pojmy a dojmy se kterými se u nás na eshopu setkáte. Existuje mnoho typů ztvárnění grow svítidel, ať už se jedná o jednočipové COB reflektory, nebo grow panely, které disponují velkým množstvím malých SMD čipů. Je těžké vybírat z takového množství odlišných světel, tak vám to trochu ulehčíme.

Co je COB čip ?

  • zkratka COB je z anglického "Chip On Board" a jedná se o LED technologii představenou v roce 2011. Tato technologie umožňuje umístění mnoha malých LED čipů na jeden keramický plošný spoj a to celé je překryté luminoforem, což je vrstva, která udává finální barvu světla. Veškeré teplo je soustředěno do spodní destičky tohoto čipu pod kterou se nachází teplovodivá pasta, která následně převádí přebytečné tepelné záření do pasivního chladiče daného LED svítidla. Běžně se vyrábí COB čipy o výkonech od 10W do 100W, existují i vyšší výkony, ale tam dochází k vyšším teplotám, tím i ke snížení životnosti daného čipu, proto je vhodnější umístit 3x 50W LED čip na jeden chladič, než jeden samostatný 150W.
  • U pěstebních světel z naší nabídky se nachází COB čipy hlavně v kategorii s reflektory či panely.

Co je SMD čip ?

  • Zkratka SMD pochází z anglického "Surface Mounted Diode" a tuto technologii poznáme tak, že čipy jsou samostatně připájené na desku plošných spojů. Většinou je deska hustě zaseta malými LED čipy. Hlavní výhodou je právě zmiňovaný malý rozměr a vysoká účinnost samostatných čipů, kde svítivost může dosahovat až k 120lm/W. Při kvalitním chlazení se životnost těchto čipů může vyšplhat až ke 100 000 hodinám svícení. Technologie SMD je použita téměř na všech LED grow žárovkách v našem sortimentu.
  • Přehlednou tabulku všech dosud používaných typů LED SMD čipů najdete zde.

Co je to FS ?

  • FS je z anglického Full-Spectrum, nebo počeštěné mnohdy používané "plnospektrální" osvětlení.
  • Pravděpodobně se nejedná o žádný světově ustanovený standard. Je to spíše takové naše interní označení pro vás. Říkáme vám tím, že se jedná o Full - Spectrum světelný zdroj. Obsahuje všechny, nebo absolutní většinu vlnových délek viditelného spektra a mnohdy zasahuje do IR (infra červeného) a UV (ultra fialového) záření.

Co je to RB ?

  • RB je z anglického RED:BLUE, neboli poměr použitých SMD čipů vyzařující červené a modré světlo.
  • Stejně jako u označení grow světel FS se zde nejedná o světový standard. Toto označení najdete u pěstebních svítidel, které jsou osazeny červenými a modrými LED čipy, důležitými pro správný vývoj rostliny. K tomuto poměrovému R:B vyjádření udáváme mnohdy přímo číslo, které vám říká jaký poměr modrých a červených čipů se ve světle nachází.
  • Například: LED pásek pro pěstování