NASA potvrdila, že LED osvětlení pro rostliny je nejlepší volba

NASA udělala rozsáhlý výzkum o vhodném světelném zdroji pro růst a správný vývoj rostlin. Ne příliš překvapivě jsme se dozvěděli, že nejvhodnějším osvětlením pro rostliny je opravdu technologie LED.

LED osvětlení pro pěstování rostlin je nejlepší technologie na Zemi i ve Vesmíru dle výzkumu NASA.

  • LED světla nevyžadují předřadníky a žádnou další elektroniku jak to bývá u zářivek a starších světel.
  • LED pěstební osvětlení nabízí monochromatické osvětlení a volbu přesných vlnových délek, které pomáhají rostlině po celý vývoj.
  • LED světla pro rostliny vydávají nejméně tepla ze všech světelných zdrojů, takže mohou být namontovány mnohem blíže k rostlinám (pohltí více světla).

Poté co bylo jasné, že technologie LED osvětlení v oboru indoor pěstování nemá konkurenci, začalo testování a studování různých vlnových délek světla na růst rostlin.

Jaký vliv mají různé barvy LED světla na růst rostlin

První výsledky testování LED světel ukázaly, že červené a modré spektrum má nejsilnější vliv na funkci fotosyntézy. Což je primární proces, kdy rostlina přeměňuje přijaté světlo na energii potřebnou pro růst a květ. Dalším krokem bylo podrobnější zkoumání ostatních vlnových délek a jejich vliv na život rostliny.

Červené světlo (630 - 660 nm)

  • Tato vlnová délka je důležitá pro růst stonků a expanzi listů rostliny. Červené spektrum světla má také důležitou roli pro regulaci kvetení. Reguluje období klidu a klíčení semen.

Modré světlo (400 - 520 nm)

  • Toto světelné spektrum musí být pečlivě namícháno s jinými vlnovými délkami, protože nadměrné svícení modrým spektrem na rostlinu narušíte u některých rostlin životní cyklus a rostlina se nebude vyvíjet správně. Modré světlo ovlivňuje množství chlorofylu v rostlině a stejně tak sílu a tloušťku listů.

Zelené světlo (500 - 600 nm)

  • Zelené světlo pro rostliny ? Po dlouhou dobu bylo toto spektrum považováno za nepotřebné pro rostliny. Nedávné studie zjistily, že toto světlo dokáže proniknout skrz hustý vrchní porost a vyživovat spodní listy.

Far red (vzdálená červená - 720 - 740 nm) 

  • Název tohoto spektra pochopíme, když se podíváme na graf elektromagnetického záření viditelného spektra. Tato tmavě červená barva se nachází cca o 100 nm dále než běžná červená barva. Pro rostliny je toto spektrum VELMI důležité. Toto světlo dokáže projít až do spodních vrstev květin, kde podporuje růst spodních listů. Toto záření obsahuje i částečné IR, což zkracuje potřebnou dobu fázi rostliny v květu. Rostliny vystavené této vlnové délce disponují většími listy než u rostlin, kde toto spektrum nebylo použito. 

 NASA testuje LED osvětlení rostlin především ve vesmíru a výsledky ukazují slibnou budoucnost.

Pokud Vás zajímají bližší detaily studie osvětlení rostlin od NASA, můžete si přečíst oficiální zprávu v tomto PDF souboru.

 

zdroj: https://advancedledlights.com/blog/technology/nasa-research-optimum-light-wavelengths-plant-growth/